ABD enflasyon verisi sonrası BTC hız kesti! Barkin’den şahin açıklamalar

  Merakla beklenen ABD Haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Küresel piyasalarda tüm gözlerin çevrildiği açıklama sonrası Bitcoin (BTC) fiyatında hareketlilik yaşanıyor. Enflasyon verisi sonrası FED üyesinin açıklamaları piyasalarda kafa karışıklığı yarattı.

  Finans piyasalarına merakla beklenen ABD Haziran ayı enflasyon rakamları belli oldu. Kripto para piyasasında da gözler bu verilerdeydi. Haziran ayında TÜFE ABD’de beklentilerden daha düşük gelerek yüzde 3 oldu. ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararlarında en önemli dayanağı olan enflasyon verisinin düşük gelmesi Bitcoin fiyatında yükselişi tetikledi.

  Lider kripto para birimi BTC fiyatı kısa sürede 31 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Bitcoin ve kripto para birimi fiyatlarında ilk tepki yükseliş yönünde görülse de piyasadaki oynaklık arttı. FED üyesi Barkin’in enflasyon konusundaki açıklamaları piyasalarda kafa karışıklığına neden oldu.

  FED Yetkilisi Barkin’den Şahin Açıklamalar

  Barkin, beklentilerden düşük gelen Haziran ayı TÜFE verilerini değerlendirdi. Tüketici fiyatlarının hala yüksek seviyelerde olduğunu dile getiren FED yetkilisi “Yüksek enflasyona karşı elimizden geldiği kadar agresif bir şekilde hareket ettik ancak düşüş beklediğimizden yavaş oldu. Talep azalıyor gibi görünüyor ancak bunun enflasyon üzerinde etkisini bilemeyiz.” dedi.

  FED’in 26 Temmuz tarihinde açıklayacağı faiz kararı öncesinde piyasalara şahin açıklamalarda bulunan Barkin dikkat çeken ifadeler kullandı: “İstihdam piyasası bu kadar güçlüyken enflasyonun durup durmayacağı hala soru işareti. Eğer enflasyon yüzde 2’lik hedefimize hızlıca gelmezse daha fazlasını yapmaya kararlıyız.” Daha fazla faiz artırımı yönünde sinyaller veren FED yetkilisi sonrasında kripto paralardaki yükseliş hareketi bir anda hız kesti.

  Piyasalar 25 Baz Puan Faiz Artışını Fiyatlıyor

  Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası FED’in bu sene sonuna kadar 2 kere daha faiz artışı yapacağı ihtimali üzerinde duruyor. Son olarak analistler, 26 Temmuz’daki FOMC toplantısında faizlerin 25 baz puan artırılacağına yönelik fiyatlamalar olduğunu belirtti. Analistlerin bu konudaki görüşünü kanıtlayan verilere bakıldığında faiz oranında 25 bp artış beklentisi yüzde 92.4, sabit kalma beklentisi ise yüzde 7.6 oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle