Kripto Para

Kripto para borsalarının Mart ayı hacimleri dudak uçuklattı

  Bitcoin (BTC) 16 Aralık 2020 tarihinde 20 bin doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. 3 yıldır beklenen bu rekor sonrası kripto para piyasaları adeta şahlandı. 2020 yılında kripto para piyasalarına bir de kurumsalların katılması, kripto paralara duyulan ilgiyi de iyice ateşledi. Bu artan ilgi kripto para borsalarında kendini gösterdi. Mart ayında da kripto para borsaları yaklaşık 3 trilyon dolarlık hacim gördü.

  Kripto para birimleri benimsenmeye devam ediyor. 2017 yılında Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar ile tüm zamanların rekorunu kırması o dönemde büyük ses getirmişti. Bu durum yine aynı dönemde kripto para borsalarındaki işlemlere de yansıdı. Ancak o dönemde yalnızca bireysel yatırımcılar piyasadaydı ve Aralık 2020’de başlayan rallide kurumsallar önayak oldu. Bu ilgi artışı meyvelerini vermeye devam ediyor.

  Kripto Para Borsalarının İşlem Hacimleri

  Kripto paralara gelen yoğun ilgi akışı Aralık ayından bu yana kendisini belli ediyor. Bu durum haliyle kripto para borsalarındaki işlemlere de yansıyor. Geçtiğimiz ayın kripto para borsalarındaki spot işlem hacmi yaklaşık olarak toplam 3 trilyon dolar olarak açıklandı. Mart boyunca yapılan türev işlemlerin hacminde ise bir önceki aya göre düşüş yaşandı. Bu düşüş ile birlikte Mart ayındaki türev işlemlerinin hacmi 2,74 trilyon dolarda kaldı.

  8 Nisan tarihinde CryptoCompare tarafından Mart ayı boyunca yapılan ölçümlerin sonuçları yayınlandı. Yayınlanan rapora göre “yüksek segmentte” yer alan kripto para borsaları Mart ayında toplamda 2,5 trilyon dolarlık hacme ulaştı. Aynı rapora göre “düşük segmentte” yer alan kripto para borsalarında ise 493 milyar dolarlık işlem hacmi kaydedildi.

  Yüksek Segmentlerde Lider Binance Oldu

  Mart ayında, günlük ortalama ticari işlem hacmi Şubat ayındaki ile benzer seviyelerde ilerledi. Mart ayında en büyük ticari hacim 118,33 milyar dolar ile 31 Mart tarihinde görüldü. Yüksek segmentte değerlendirilen kripto para borsaları arasında hacim lideri 757 milyar dolar ile Binance oldu.

  Binance borsasının ardından yüksek segmentlerde Mart ayında Huobi Global 210 milyar dolar, OKEx borsası da 173 milyar dolar seviyesinde ticari hacim gördü. Binance, Huobi Global ve OKEx borsaları yüksek segmentli borsaların hacminin %75’ini oluşturuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle