Kripto Para

Fransa Merkez Bankası’ndan kripto düzenlemesinde ilk adım!

  Kripto para sektörü hakkında açıklamalarda bulunan Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Denis Beau, regülasyon konusunda değindi. Merkez bankasının kripto sektörüne düzenlemeleri hakkında önemli detaylar paylaştı…

  Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Denis Beau, geçtiğimiz gün düzenlenen webinarın açılış konuşmasında söz aldı. Webinarda, kripto para sektörünün riskleri ve bunların hangi şekilde düzenlenmesi gerektiği hakkında uzun bir tartışma yapıldı. Kripto para birimleri, merkeziyetsiz yapıları sayesinde merkez bankalarının tam zıttı olarak görülüyor.

  Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Denis Beau, bu konu hakkında yaptığı açıklamasında kripto para birimlerinin yasal para birimi olamadığına dikkat çekti. Bu hedefe henüz ulaşamayan kripto para birimlerinin fiyatında yüksek volatilite sorunu olduğunu hatırlattı. Öte yandan işlem ücretleri ve süreleri de kripto para birimlerinin barındırdığı riskler arasında gösterildi.

  Kripto Paraların Olumlu Yanları

  Fransa Merkez Bankası’nın düzenlediği kripto para toplantısında dijital varlıkların gelecekteki avantajlarına da parantez açıldı. Başkan Yardımcısı Denis Beau, kripto paraların sahip olduğu potansiyelin asla göz ardı edilemeyeceğini vurguladı. Yetkili isim, kripto paraların bazı risklere sahip olsa da olumlu yanlarının da bulunduğunu şu şekilde ifade etti:

  Kripto varlık ve blockchain ekosistemi hala olgunlaşmamış bir ekosistem. Bunun ne yönde, ne ölçekte büyüyeceğini öngörmek güç. Ama merkeziyetsiz finans alanında ortaya çıkan yeni kullanım alanları ve bu ekosistemin barındırdığı yaratıcılık; pek çok fırsata işaret ediyor. Önümüzdeki en büyük zorluk, kripto paraların ve daha genel olarak merkeziyetsiz finansın ortaya çıkışının, finans sistemimizin verimliliğine ve güvenliğine katkıda bulunmasını sağlamak.”

  Kripto Paralara Regülasyon ve Destek 

  Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Denis Beau, kripto para birimlerinin regüle edilirken bazı ilkeleri izleyeceklerini söyledi. Bu kapsamda atılacak ilk adımın, hem inovasyonu hem de finans sisteminin istikrarını destekleyecek denetim uygulamaları ve regülasyon çerçevesi oluşturmak olduğunu vurguladı. Fransa Merkez Bankası olarak, kripto paraların inovatif olabilmesi için güvenli ortamı hazırlamaya çalıştıklarını söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle