Kripto Para

Sonunda oluyor! ABD’de CBDC konusu masaya yatırıldı

  Neredeyse tüm dünyada merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda çalışmalar hız kazanmış durumda. Ancak dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de bu konudaki belirsiz tavır devam ediyor. Gelen son iddialara göre ABD Merkez Bankası (Fed) da sonunda CBDC’lerin riskleri ve yararları konusunda bir araştırma için hazırlıklara başladı.

  Kripto para sektörünün ana akımda çok daha yoğun şekilde yer almaya başladığı 2021 yılında, ülkelerin de kripto para alanındaki çalışmaları hızlandı. Kripto para alanının genişlemesiyle birlikte artık gündemde daha çok yer edinmeye başlayan merkez bankası dijital paraları (CBDC) ile ilgili çalışmalar da ağırlık kazandı. Artık neredeyse tüm dünyada CBDC’ler ile ilgili çalışmalar gün geçtikçe artıyor. Bu alanda da belirsizliğini koruyan, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de de bu belirsizlik yavaş yavaş dağılmaya başlıyor.

  ABD’de CBDC Konusunda Karar Aşamasına Gelindi

  Uzun bir süredir CBDC’ler konusundaki belirsizliğini koruyan ABD Merkez Bankası’nda (Fed) artık bir karar aşamasına gelindi. ABD’de hem Fed üyeleri hem de politika yapıcılar, uzun bir süredir CBDC çıkarılıp çıkarılmaması gerekliliği konusunda tartışıyordu. Wall Street Journal haberine göre Fed, bu hafta içinde CBDC’lerin riskleri ve yararları konusunda kapsamlı bir araştırma çalışması başlatacak. Haberde, bu çalışmalar konusunda Fed üyelerinin ikiye bölündüğü ifade edildi.

  Fed Üyelerinin Bir Kısmı CBDC Konusunda Vakit Kaybedilmesini İstemiyor

  Habere göre Fed üyelerinden projeye olumlu bakanların öne sürdüğü tezde, finansal sistemde paranın çok daha hızlı ve çok daha ucuz şekilde dolaşıma sokulabileceği belirtildi. Ayrıca haberde, projeye olumlu yaklaşan Fed üyelerinin, ABD’nin CBDC adımı atarak, dünyadaki gelişmelerden geri kalmamaları gerektiğini ifade ettikleri belirtildi. Fed’in, projeye olumlu yaklaşan üyeleri, ABD’de bir an önce, vakit kaybetmeden CBDC’lerin üretimine geçilmesini istiyor.

  Fed İçerisinde Kimler Ne Demişti?

  Fed’in, olumlu görüş benimseyen üyelerinden biri olan Fed yönetim kurulu üyesi Lael Brainard, 27 Eylül tarihli bir konuşmasında “Uluslararası ödemelerde doların bu kadar baskın ve güçlü olduğu bir ortamda ABD’nin böyle bir projesinin olmaması fikri beni üzüyor” sözlerini dile getirmişti.

  Fed bünyesindeki bu olumlu görüşlere rağmen Fed Başkanı Jerome Powell ise CBDC konusunda temkinli olmaları gerektiğini ifade etmişti. Powell, dijital dolar kapsamında piyasaya erken girmenin değil, dijital doların doğru kullanılmasını sağlayacak adımları attıktan sonra girmenin daha önemli olduğunu vurgulamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle