Kripto Para

Fed kararı sonrası altın, dolar ve BTC

  Küresel ekonomi piyasalarında ve kripto para piyasalarında gözler bir süredir ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararındaydı. Fed, politika faizini 0 ile 0,25 aralığında sabit tutma kararı aldı ve Fed’in kararı, geleneksel finansal piyasalarda ve kripto para piyasalarında etkisini gösterdi.

  Kasım ayında ABD’de enflasyon verileri, son 31 yılın en yüksek seviyesi olan %6,2 olarak açıklandı. Ardından Aralık ayında ABD’deki enflasyon, son 39 yılın en yüksek seviyesi olan %6,8 olarak açıklandı. Yüksek enflasyon verileri sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizinde hangi yönde karar alacağı merakla bekleniyordu. 15 Aralık TSİ akşam saatlerinde Fed Başkanı Jerome Powell basın açıklamasında bulundu ve Fed’in faizi 0 ile 0,25 aralığında sabit tuttuğunu açıkladı. Fed’in faiz kararı sonrasında finansal piyasalarda ve kripto para piyasalarında hareketlilikler yaşandı.

  Fed Kararı ile Altın Fiyatı Yükseldi

  Fed’in kararı ile birlikte küresel piyasalarda altın fiyatları da güç kazandı ve yeni güne yükseliş ile birlikte başladı. 15 Aralık tarihinde Fed’in kararının açıklamasından sonra 16 Aralık tarihinde gözler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararlarına çevrildi. Merkez bankalarının açıklayacağı faiz kararlarının, altın fiyatlarında etkili olması bekleniyor. Fed’in faiz kararı sonrasında ons altın 16 Aralık gününe 1.784 dolar seviyesinde, bir önceki güne göre yükselişle başladı.

  Döviz Kurlarında Rekor Artış

  TCMB, 16 Aralık TSİ 14.00 sularında Aralık ayı politika faiz kararını açıklayacak. Fed’in kararı sonrasında güne 14,85 TL seviyesinde giriş yapan dolar kuru, TCMB’nin faiz kararı öncesi 15,25 TL seviyesinin de üzerine çıkarak tarihi zirvesini gördü. Aynı süreçte Euro kuru 17,20 TL seviyesinin üzerine çıktı ve İngiliz Sterlini de 20 TL seviyesini aştı. Öte yandan yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatı da 870 TL seviyesini aştı.

  Fed Kararı Sonrası Bitcoin

  Fed’in kararının enflasyon endişelerini giderip gidermeyeceği bilinmiyordu. Enflasyon endişelerinin giderilmesi ihtimalinin, Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto paralarda düşüşe yol açabileceği bekleniyordu. Tam tersi durumda da enflasyon endişelerinin devam etmesi halinde kripto paralarda yükseliş görüleceği öngörülüyordu. Fed, faizi sabit tuttu ve piyasalardaki yüksek enflasyon endişesi dinmedi. Bununla birlikte Bitcoin ve genel olarak altcoinler de yükselişe geçti. Fed kararı sonrasında BTC yeni güne değer artışı ile 48 bin 876 dolar seviyesinde giriş yaptı ve sabah saatlerinde 49 bin 200 dolar seviyesini gördü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle