Kripto Para

Tesla, Musk’ın paylaşımları yüzünden SEC’den uyarı aldı

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC), Birleşik Devletler’in en büyük piyasa düzenleyicisi konumunda bulunuyor. Elon Musk’ın tweetleri sebebiyle SEC, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’ya bir uyarıda daha bulundu…

  Son dönemde özellikle kripto para birimleri hakkında yaptığı yorum ve paylaşımlarla sık sık eleştirilen Elon Musk yine ortalığı karıştırdı. ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC), Tesla şirketine bir uyarının daha geldiği ortaya çıktı. Twitter hesabından piyasayı etkileyebilecek paylaşımlar yapan ünlü milyarder yüzünden Tesla şirketine uyarı yapıldı.

  Daha önce de benzer şekilde uyarılarda bulunan SEC, bu sefer kripto paralar yerine Tesla’nın çatı güneş sistemi projesi üzerinden ihtar verdi. Wall Street Journal kaynaklı haberde SEC’in özellikle bu projenin hacmi ve hisse senedi fiyatı konusunda dev elektrikli otomobil üreticisini uyardığı ortaya çıktı

  Elon Musk’ın Tweetleri Başına İş Açıyor

  Bilindiği üzere daha önce 2018 yılında da SEC dolandırıcılık davası söz konusu olduğunda Elon Musk tweetleri üzerinden Tesla şirketine yaptırım uygulamıştı. Fiyat manipülasyonu konusunda Tesla şirketinden onaylanan paylaşımlar yapılması sonucu ceza verilmişti. O dönemde hem Elon Musk hem de sahibi olduğu Tesla şirketi bu iddiaları reddetseler de piyasa manipülasyonu cezasını kabul etmişlerdi.

  Geçtiğimiz yıl mayıs ayında da Elon Musk’ın tepki çeken ve Tesla hisselerinin düşmesine neden olan bir paylaşımı daha vardı: “Şahsi fikrim Tesla hisselerinin çok yüksek olduğu yönünde…” paylaşımı yapan ünlü milyarder, çok kısa sürede kendi şirketinin hisselerini düşürmüştü.

  SEC Bu Sefer Güneş Sistemi Paylaşımını Yakaladı

  SEC ve Tesla arasında yapılan anlaşmadan sonra ünlü milyarder paylaşımlarını yine atmaya başladı ve SEC’in dikkatini çekti. 2020 yılının Mayıs ayında SEC, Tesla’ya şirketin Musk’ın Twitter kullanımına dair oluşturulan prosedürleri ve kontrolleri uygulamakta anlaşmalara uymadığını belirten uyarılarda bulundu. Üretim ve sipariş rakamlarından bahsedilmesini yasaklayan SEC’e rağmen Elon Musk şirketi hakkında bu paylaşımlara devam ettikçe bir uyarı daha aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle