SEC bekleneni yaptı! Spot BTC ETF'leri için olumlu gelişme

  Kripto para topluluğu, spot Bitcoin (BTC) ETF başvurularının onaylanmasını bekliyor. Bu başvuruların son durumuyla ilgili detaylar, Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas’tan geldi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), yatırım şirketleri tarafından yapılan spot BTC ETF başvurularını değerlendirme süreci devam ediyor. Kripto para sektörünün geleceğine yön vermesi beklenen bu olayla ilgili son gelişmeler merak ediliyor. Kripto para topluluğunun yakından tanıdığı isimlerden Eric Balchunas, spot BTC ETF başvuru sürecini değerlendirdi.

  Balchunas, son açıklamasında SEC’in başvurularla ilgili olarak yeni hamlede bulunmasına dikkat çekti. Düzenleyici kuruma ait Trading & Markets bölümü, bu hafta ABD merkezli borsalarla BTC ETF’leri ile ilgili görüşme yaptı. Ünlü analist, bu durumun spot BTC ETF başvurularının olumlu sonuçlanması noktasında önemli olduğunu belirtiyor.

  SEC, ETF’ler İçin Borsalarla İletişime Geçti

  SEC, spot BTC ETF başvurularıyla ilgili olarak ABD merkezli kripto para borsalarından Coinbase ile irtibata geçti. Bu olumlu gelişmeyi yorumlayan Balchunas şunları söyledi: “SEC’in Trading & Markets bölümünün bu hafta spot Bitcoin ETF 19b-4’lerinde borsalarla iletişim kurduğu, ETF’lerin nakit oluşturmayı (mal karşılığı olmayan) tercih etmelerini istediği ve borsalardan önümüzdeki haftalarda düzeltmeler yapmalarını istediği duyumları var. Bu beklendik bir durum olmasına rağmen yine de olumlu bir işaret.”

  Balchunas’a göre SEC’in bu talebi, aracı kurumların BTC yerine nakit ile iş yapmasına yönelik bir adım olarak görülebilir. Tecrübeli analist, aynı zamanda ihraççı fon yönetim şirketlerinin ve borsaların BTC işlemleri için üçüncü taraf kurumlara ihtiyaç duymadan hareket etmelerinin önü açılacak.

  Spot BTC ETF’leri Yüzde 90 İhtimalle Onaylanacak

  Spot BTC ETF başvurularında şu ana kadar sadece 2-3 başvuru sahibinin nakit yaratma yöntemini açıkladığını belirten analist, bu yüzden başvuruların yeniden güncellenmesi için geri çevrileceğini söyledi.

  Ancak uzman isim, 2024 Ocak’a kadar bir spot BTC ETF başvurusunun onaylanmasına yüzde 90 ihtimal veriyor. Eric Balchunas, SEC’in son hamlesinin bu ihtimal üzerinde pek bir değişiklik yaratmadığını vurguladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle