Kripto Para

FED Başkanı: “Kripto paralar spekülasyon aracı”

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, kripto paralar hakkındaki sert söylemlerine bir yenisini daha ekledi. Coinbase’in Nasdaq’ta listelenmesi sonrası konuşan Powell, kimsenin kripto varlıkları ödemelerde kullanmadığını iddia etti.

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz ay Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank for International Settlements – BIS) zirvesinde konuşmuştu. Bu konuşmasında Powell, kripto paraların “iyi birer değer deposu olmadığını” dile getirmişti. Kripto paraların düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Powell, konuşmasında kripto paraların ödeme aracından çok “spekülasyon araçları” olduğunu söylemişti.

  Powell Bu Kez Programda Konuştu

  Powell, hedefine Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paraları aldığı bu konuşmanın ardından yine benzer açıklamalar ile gündeme geldi. Fed Başkanı, kripto paralar için yaptığı “spekülasyon aracı” tanımını yineledi. Powell, kimsenin kripto paraları ödemelerde kullanmadığını iddia etti.

  Jeromen Powell, geçtiğimiz ay BIS zirvesindeki kripto para söylemleri ile tavrını çok net şekilde belli etmişti. Powell bu açıklamalardan yaklaşık bir ay sonra bu kez de The Economic Club of New York ile yaptığı röportajda benzer söylemlerini dile getirdi. Program, dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in Nasdaq’ta listelenmesinden sonra gerçekleştirildi.

  Jerome Powell’ın Açıklamaları

  Büyük bir ilgi ile izlenen programda, Jerome Powell’a kripto paralar hakkındaki görüşleri soruldu. Öte yandan programda kripto paraların son dönemlerdeki hızla benimsenme durumu da ele alındı. Jerome Powell, programda kripto paralar için “spekülatif varlık” söylemini yineledi. Powel daha önceki açıklamalarında kripto paralar ile altını kıyaslamıştı. Bu tutumunu bir kez daha gerçekleştiren Powell, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  İnsanların ‘kripto para’ dedikleri şey gerçekten bir spekülasyon aracıdır. Kimse bu varlıkları ödemeler için kullanmıyor. Binlerce yıldır insanları altına aslında sahip olmadığı bir değeri yüklemeye çalıştı. Binlerce yıldır bu yapıldı. Bununla birlikte kripto paralar da mevcut finansal sistemde buna benzer bir durumda bulunuyor. Bu dijital varlıklar gerçekten ödeme yöntemi olarak kullanılmıyor.”

  Jerome Powell, açıklamalarında, kripto paraların bir aktarım mekanizması olarak kullanılmadığını ifade etti. İşlemlerin kripto varlıklarla yürütülmesinin son derece verimsiz olduğunu ifade eden Powell, daha önceki açıklamalarında kripto paraların altının yerini alacağına inandığını da dile getirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle