Kripto Para

Vitalik Buterin, Ukrayna’ya sessiz sedasız ETH bağışladı

  Rusya’nın Ukrayna’ya karşı işgal girişimine başlaması ile birlikte dünyanın her yerinden Ukrayna’ya kripto paralarla bağışlar gönderilmeye başlamıştı. Halen devam eden bağışlarda, Ethereum’un (ETH) kurucu lideri Vitalik Buterin’in de 5 milyon dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı. Ancak Buterin konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

  Rus askeri birliklerinin Ukrayna topraklarında saldırılarına başlamasıyla birlikte, savaşın ilk günlerinde Ukrayna yönetimi, kripto paralarla gönderilecek yardımlar için cüzdanlar oluşturdu. Kısa süre içinde on milyonlarca dolarlık bağış Ukrayna’ya ulaştırılırken, kripto ekosisteminde de birçok ünlü ve önemli isim Ukrayna’ya kripto para bağışında bulunmuştu. Elde edilen bilgilerde, Ethereum’un (ETH) kurucu lideri, Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı Vitalik Buterin’in de Nisan başında Ukrayna2ya 5 milyon dolarlık yardımda bulunduğu anlaşıldı.

  Buterin’den Ukrayna’ya 5 Milyon Dolarlık Bağış

  Ailesinin bir bölümü hala Rusya’da yaşayan, Rus asıllı Kanadalı Vitalik Buterin, henüz savaş başlamadan önce, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına yönelik haberlerin çıkmasıyla birlikte Twitter’dan Rusça yaptığı çağrıda savaş karşıtı söylemlerde bulunmuş ve Vladimir Putin’e seslenmişti. Ancak savaş her şeye rağmen başladı ve Ukrayna’da binlerce insan hayatını kaybetti. Savaş devam ederken, Buterin’in Ukrayna’ya 5 milyon dolarlık bağışta bulunduğu anlaşıldı. Bu bağışla ilgili resmi bir açıklama gelmezken, Buterin de konuya ilişkin bir paylaşımda bulunmadı.

  Bağışın Kaynağı Buterin’i İşaret Ediyor

  Ukrayna yönetiminin FTX, Everstake ve Kuna ile birlikte, Ukrayna için kripto bağışlarını toplamak için oluşturduğu “Aid for Ukraine” isimli ortak girişime, Buterin’in 5 milyon dolarlık bağışta bulunduğu tespit edildi. Büyük meblağdaki bu bağışla ilgili bir açıklama gelmedi. Ancak transferin yapıldığı kaynağın Ethereum Ad Hizmeti’nin alan adı olan “vitalik.eth” olması, bu bağışın Vitalik Buterin tarafından yapıldığı ihtimalini güçlendirdi. Ekstra bir durum açığa çıkmadığı sürece bağış Buterin ile ilişkilendirilmeye devam edecek.

  Ukayna’dan Buterin’e Teşekkür

  Vitalik Buterin söz konusu yardım ile ilgili hiçbir şey söylemedi. Ancak Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov ise Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile Buterin’e kamuoyu önünde teşekkür etti. Bornyakov paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

  “Hayat kurtaran girişimimiz Aid for Ukraine’e yapılan her bir kripto bağışı için çok minnettarım. Bu yardımlar ülkemizin güçlenmesine ve demokratik değerlerimizin korunmasına gerçekten yardımcı oluyor. Ukrayna’nın yanında yer aldığı için Vitalik Buterin’e de şahsen teşekkür ederim.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle