Kripto Para

Fed Başkanı dijital Yuan’ı yorumladı: ABD’de işe yaramayacak

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, merkez bankası dijital parası (CBDC) hakkında konuştu. Powell, ABD’nin CBDC’ler hakkındaki yaklaşımında, Çin’in yaklaşımının ABD’de işe yaramayacağını ifade etti.

  Merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda dünyada şu anda Çin, lider ülke konumunda bulunuyor. Çin ilk CBDC adımlarını 2014 yılında atmaya başladı. Ülkede 2020 yılında CBDC’ler test amaçlı olarak belli bölgelerde, kura ile belirlenmiş işletmelerde kullanılıyor. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’nin CBDC’ler hakkındaki yaklaşımlarında, Çin’in yaklaşımının ABD’de işe yaramayacağını ifade etti.

  Powell, Çin’de CBDC’ler alanında hızlı adımlar atılıyor olmasına rağmen, ABD’nin bu konuda acele etmeyeceğini ifade etti. Powell’a göre Çin’in CBDC yaklaşımı ABD’de etkili olamaz. Dünyanın en büyük ekonomisi olarak gösterilen ABD, henüz CBDC’ler konusunda net ve sağlam bir duruş göstermedi. Birçok kişi, ABD’nin CBDC konusunda Çin’in gerisinde kalması durumunda, her ne kadar ABD doları rezerv para birimi olsa da ülkenin pozisyonunun sorgulanabileceğini düşünüyor.

  Amaç Hızlı Değil, Doğru Yapmak

  Powell, bu konuda aceleci olmayacaklarını, ülkenin bu işi “hızlı yapmak” yerine “doğru yapmak” sorumluluğu olduğunu ifade etti. Powell, “Çin yuanı sayısallaştırma modelinin” ABD ve Çin adına çok farklı olduğunu dile getirdi. Powell’a göre bu nedenle aynı sistem ABD’de düzgün çalışamaz. Konuya ilişkin olarak Powell şu sözleri dile getirdi:

  “Çin’de kullanılan para birimi burada işe yarayacak bir para birimi değil. Aslında hükümetin, kullandığı her ödemeyi gerçek zamanlı olarak görmesine gerçek anlamda izin veren bir şey.”

  “Dolara Güvenenler İçin CBDC’ler ‘Anlaşılabilir’ Olmalı”

  Çin’in CBDC modeli hakkında konuşan Powell, Fed’in olası bir CBDC konusunda ilgili bir stand-by konumunda olduğunu dile getirdi. Powell’a göre kurumun, proje arkasındaki teknolojiye aşina ve hakim olması gerekiyor. Powell, son ürünün ABD vatandaşlarının ve diğer ülkelerde dolara güven duyanlar için anlaşılabilir olması gerektiğini söyledi.

  ABD CBDC konusunda temkinli yaklaşmaya ve duraksamaya devam ederken, Çin halihazırda dijital yuan analizleri için pilot programlar yürütüyor. Hatta iddialara göre Çin, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları için gelecek olan yabancı sporcuların ve turistlerin Çin dijital parasını kullanmasını sağlamayı planlıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle