Kripto Para

FED başkan yardımcısı Dijital Doların risklerini anlattı

  Dijital dolar çalışmaları devam ederken ABD Merkez Bankası (FED) başkan yardımcısından şaşırtan açıklamalar geldi. Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, dijital doların çok riskli olduğunu söyledi…

  Dijital dolar konusunda ciddi endişeleri olduğunu söyleyen Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, bu konudaki olumlu görüşlere katılmıyor. Quarles, dijital dolar fikrinin çok fazla risk içerdiğine dikkat çekti. Finans dünyasının önde gelen ismi, bu görüşlerini FED’in dijital dolar olasılıklarını içeren yaz raporundan sonra dile getirdi.

  ABD Merkez Bankası (FED) başkan yardımcısının bu açıklamaları kripto para topluluğunda büyük şaşkınlık yarattı. Quarles, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda pek çok noktanın belirsiz ve hatta risklerle dolu olduğu ifade etti. Dijital para birimlerinin ortaya çıkmasından sonra çoğu vatandaşın geleneksel bankaları atlayıp CBDC için FED’e başvuru yapacağını düşünüyor.

  Dijital Dolar Fikrindeki Riskler

  Geleneksel bankalar yerine CBDC için FED’in yoğun talep göreceğini ifade eden Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles’in bu görüşleri dikkat çekti. Quarles bunun yanı sıra bankacılık rekabetinde kazanç sağlayan tüketicilerin, dijital dolar yüzünden maddi zarara uğrayabileceğini vurguladı.

  Dijital dolar konusundaki riskleri değerlendiren uzman yönetici bu fikre pek sıcak bakmıyor. Quarles, tüm bunlarla birlikte muhtemel riskler içinde güvenlik konusuna da dikkat çekiyor. FED başkan yardımcısının göre siber saldırılara ve dolandırıcılığa karşı koruyucu bir sistem kurmanın da oldukça zorlu olduğu ifade ediliyor.

  FED’in CBDC Hamlesi Yüksek Maliyetli

  CBDC çalışmalarının maliyetine de ayrı bir parantez açan Quarles, FED’in bu hamlesinin yüksek maliyetler ile dolu olduğuna dikkat çekti. Dijital dolar konusunda yüksek maliyet sebebiyle Kongre’ye başvurma olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Altın ve Bitcoin arasındaki karşıtlık sorularına da yanıt veren Quarles önemli ifadeler kullandı.

  FED Başkan yardımcısına göre Bitcoin ve diğer kripto para birimleri spekülatif ve aynı zamanda riskli yatırımlar olmaya devam edecek. Bu süreçte altın daha güvenilir olmayı sürdürecek. Quarles, BTC ve diğer kripto para birimlerinin ABD’deki ödeme sistemine ciddi zarar vermeyeceğini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle