Kripto Para

2 Eylül en çok kazanan ve kaybeden DeFi protokolleri

  2021’in en ciddi ölçülerde büyümeler elde eden ekosistemlerinden biri olan merkezsiz finans (DeFi) sektöründe, Eylül ayı da hareketli bir şekilde başladı. 2 Eylül sabahı birçok DeFi protokolünün uçuşa geçtiği görülüyor.

  2021 yılında kripto para piyasalarında çok ciddi değer artışları ve genel bir yaygınlaşma görüldü. Bu büyümelerde öncü çoğu zaman Bitcoin (BTC) oldu. Bitcoin’deki büyüme ile birlikte genişleyen kripto para sektörü, beraberinde uzandığı neredeyse tüm alanların da ciddi büyümeler elde etmesini sağladı. Bu yükselişlerde merkezi olmayan finans (DeFi) ve NFT (non-fungible-token) sektörleri de elde ettikleri büyümelerle dikkatleri çekti. Son dönemlerde artan DeFi ilgisi, Eylül ayının ilk günlerinde de kendisini göstermeye başladı.

  DeFi Ekosistemine İlgi Artıyor

  DeFi ekosisteminde 2 Eylül 2021 Perşembe sabahı oldukça hareketli başladı. DeFi Pulse verilerine bakıldığında, DeFi ekosisteminde kilitlenmiş toplam varlık miktarının 95,72 milyar dolar seviyesinde olduğu görülüyor. CoinGecko verilerine göre ise DeFi protokollerinin toplam piyasa değerinin de 134,30 milyar dolar seviyesine ulaştığı görülüyor. DeFi Pulse verilerinde, toplam kilitlenmiş varlık artışının, Ağustos ayında hızlandığı görülüyor. Bu da Ağustos ayında DeFi ekosistemine olan ilginin hızlanarak arttığını işaret ediyor.

  En Çok Değer Kazanan DeFi Protokolleri

  2 Eylül Perşembe sabahı göz önüne alındığında, son 24 saatte en çok değer kazanan DeFi protokolü %41 oranda kazançla Rari Governance Token (RGT) oldu. Toplam piyasa değeri 155,1 milyon dolar olan RGT, bu değer artışı ile birlikte fiyatını 17,7 doların üzerine çıkardı. RGT’nin ardından son 24 saatte en çok değer kazanan ikinci DeFi protokolü ise %24,1 oranında artışla Alchemix (ALCX) oldu. ALCX, kazandığı değerle 456,34 dolara kadar yükseldi.

  En Çok Değer Kaybeden DeFi Protokolleri

  Son 24 saatlik DeFi ekosistemi verilerine bakıldığında en çok değer kaybeden protokolün, %9,1 oranında değer kaybı yaşayan DFI.money (YFII) olduğu görülüyor. Toplam piyasa değeri 237,4 milyon dolar olan YFII, bu gerileme sonrası 6.018,39 dolar seviyesine kadar çekildi. YFII sonrası aynı süreçte en çok değer kaybı yaşayan DeFi protokolü ise %7,6 oranında değer kabıyla DerivaDAO (DDX) oldu. Bu değer kaybı sonrası DDX 11,30 dolar seviyesine kadar çekildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle