Kripto Para

Ethereum ETF'leri yolda ama Ark Invest yok!

  Bitcoin ETF'lerinin kabulünde önemli rol oynayan Ark Invest, Ethereum ETF yarışından beklenmedik bir şekilde çekildiğini duyurdu.

  Kripto para piyasasının önde gelen yatırım şirketlerinden Ark Invest, Ethereum tabanlı borsa yatırım fonları (ETF) yarışından beklenmedik bir şekilde çekildiğini duyurdu.

  Bu karar, BlackRock ve Fidelity gibi devlerin ardından geldi ve piyasada şaşkınlık yarattı. Şirket, yatırımcılarına Ethereum'a yatırım yapmanın alternatif yollarını değerlendirmeye devam edeceğini belirtti.

  ARK INVEST NEDEN ÇEKİLDİ?

  Ark Invest, Bitcoin ETF’leri konusunda öncü bir rol oynamış ve kripto para birimlerinin finansal sistem içindeki kabulünde önemli bir katkı sağlamıştı. Ancak şirket, Ethereum ETF’leri konusunda aynı yolu takip etmeyeceğini açıkladı. CEO Cathie Wood liderliğindeki şirket, yaptığı resmi açıklamada, Ethereum ETF’leri üzerine yaptıkları çalışmaları durdurma kararı aldıklarını ifade etti.

  Ark Invest’in çekilmesiyle birlikte, daha önce Ark 21Shares Ethereum ETF olarak bilinen fonun adı, 21Shares Core Ethereum ETF olarak değiştirildi. Ark Invest, daha önce Bitcoin ETF başvurusu için 21Shares ile iş birliği yapmış ve bu ortaklık, ARKB kodu altında işlem gören Ark 21Shares Bitcoin ETF ile devam etmişti. Bu fonun yönetimi altında 3.2 milyar dolarlık bir varlık bulunuyor.

  21SHARES YOLUNA DEVAM EDİYOR

  Ark Invest’in aksine, 21Shares şirketi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) son 19b-4 onayını memnuniyetle karşıladığını ve Amerikalı yatırımcılara kripto para birimlerine erişim sağlama konusundaki kararlılığını sürdüreceğini belirtti. 21Shares, “SEC’nin onayıyla heyecanlıyız ve ABD yatırımcılarının kripto varlık sınıfına erişimini genişletmeye odaklanmış durumdayız. Ark ile olan ortaklığımız, mevcut vadeli işlem ürünlerimizle birlikte, Ocak ayında piyasaya sürülen Ark 21Shares Bitcoin ETF ile devam edecek” dedi.

  SEC, geçtiğimiz hafta spot Ethereum ETF başvurularına ilişkin 19b-4 başvurularını onayladı. ETF’lerin piyasada listelenmeye başlaması ve alım satıma açılması için S-1 dosyalarının da onaylanması gerekiyor. BlackRock ve Fidelity gibi bazı firmalar, Ethereum ETF başvuruları için son S-1 güncellemelerini perşembe ve cuma günleri gerçekleştirdiler. ETF’lerin önümüzdeki hafta listelenmesi bekleniyor, ancak sürecin uzayabileceği ihtimali de göz ardı edilmiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle