Kripto Para

ARK Invest BTC ETF’i için ücret teklifi açıkladı!

  Kripto para piyasalarının tanınan isimlerinden Cathie Wood’un yönettiği New York merkezli varlık yönetim şirketi ARK Invest, geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin (BTC) ETF’i için başvuruda bulunmuştu. ARK Invest, BTC ETF teklifi için ücret açıklayan ilk firma oldu.

  Kripto para piyasalarında 2021 yılındaki gözle görülür büyümenin arkasında, 2020’nin ikinci yarısında gelmeye başlayan kurumsal yatırımların olduğu düşünülüyor. Zira 2020 yılına kadar kripto para piyasalarında sadece bireysel yatırımcılar var oldu ve kurumsal yatırımcıların sektöre adım atmasıyla birlikte neredeyse tüm kripto paralar rekor seviyelere ulaştı. Ancak hala piyasada kurumsalların yatırım yapmasına engel olduğu düşünülen durumlar söz konusu.

  Volatilite riski gibi risklerden dolayı hala kurumsalların tam olarak giriş yapmadığı düşünülüyor. Ancak ETF’lerin onaylanması durumunda bu konuda kararsız ya da tedirgin olan kurumsalların da artık piyasaya gireceği düşünülüyor. Fakat ABD’de, henüz onaylanmış bir ETF başvurusu bulunmuyor.

  SEC Henüz Hiçbir ETF Başvurusunu Onaylamadı

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bugüne kadar birçok Bitcoin (BTC) ETF başvurusu yapıldı. Ancak SEC bunların henüz hiçbirini kabul etmedi. Kripto para piyasalarında tanınan isimlerden olan Cathie Wood’un yöneticiliğini yaptığı New York merkezli varlık yönetim şirketi ARK Invest de geçtiğimiz hafta SEC’ye BTC ETF başvurusunda bulunmuştu. Ancak bu noktada ARK Invest’i farklı konuma yerleştiren bir durum var. Şirket, BTC ETF teklifi için ücret açıklayan ilk şirket oldu.

  ARK Invest ve 21Shares AG Ortaklık Kurdu

  SEC’ye iletilen bir açıklama raporuna göre ARK Invest ile İsviçre merkezli ETF sağlayıcısı 21Shares AG bir ortaklık kurdu. Kurulan ortaklık sonrası ARK 21Shares BTC ETF’i başlatma talebinde bulundu. Eğer bu ETF başvurusu onaylanırsa, Cboe’nin BZX borsasında “ARKB” ismi ile işlem görecek. SEC’ye iletilen raporda ayrıca 21Shares’e ödenecek olan %0,95’lik düzenli ücret olduğu da belirtildi.

  Neena Mishra’nın Açıklamaları

  ARK Invest’in başvurusunun ardından Zacks Investment Research ETF araştırma direktörü olan Neena Mishra konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Mishra açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “ARK Invest’in önerdiği Bitcoin ETF’nin zaten büyük bir piyasası bulunuyor. ARK’ın ücret haberi, rakipleri arasında gerçek bir ‘ücret savaşı’ başlatacaktır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle