Kripto Para

BTC Taproot güncellemesi onaylandı! İşte tarihi

  Lider kripto para birimi Bitcoin ağının daha yenilikçi ve güncel hale gelmesini sağlayacak Bitcoin Taproot güncellemesi onay aldı. Açıklanan bilgilere göre söz konusu güncelleme 2021 yılının Kasım ayında ağ üzerinde gerçekleşecek…

  Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre Bitcoin (BTC) Taproot güncellemesi yüzde 90 oranında onaylandı. Güncelleme sonrasında BTC ağındaki veri miktarı, gizlilik, güvenlik ve ölçeklendirme konusunda yeni avantajlar ortaya çıkacak. Bitcoin protokolünde yıllar sonra gelen bu güncelleme şimdiden büyük heyecan yarattı. 

  Taproot güncellemesi sayesinde Bitcoin blockchain ağı artık yeterli miktarda madencilik desteğinden de yararlanabilecek. Speedy Trial adı verilen parametrelere göre belirlenen 2 haftalık zorlu periyotların herhangi birinde çıkartılan blokların en az yüzde 90’ı bu güncellemeyi destekledi. 

  Bitcoin Taproot Güncellemsi Yüzde 90 Onay Aldı

  Bir süre içinde çıkarılan 2.016 bloktan 1.815’inin, o bloğu çıkaran madencinin yükseltmeden yana olduğunu gösteren küçük bir kodlanmış bilgi parçası içermesi durumunda güncelleme gerçekleşecek. Bitcoin ağındaki 687284 numaralı blokta bu kriterin karşılanması güncellemenin de ilk fitilini ateşlemiş oldu.

  Bitcoin zorluk dönemi sona erdiğinde Taproot güncellemesindeki blokların yüzde 99’dan fazlasının kesin olarak güncelleme yerine oy kullanması bekleniyor. 2017 yılında gerçekleştirilen SegWit’ten bu yana Bitcoin’in en çok beklenen güncellemesi olarak öne çıkan Taproot artık gerçek olmaya çok yakın.

  Yeni BTC Güvelik ve Ölçeklendirme Olanakları

  Bundan önce ağ üzerinde gerçekleşen SegWit güncellemesinin ana odak noktası Bitcoin protokolünü ölçeklendirme amacına yönelikti. Taproot ise Bitcoin’i Schnorr imzaları olarak bilinen yeni bir imza şemasıyla donatılmasını sağlayacak. BTC koduna yapılan bu küçük ayarlama sayesinde gizlilik, çoklu imza cüzdanları ve güvenlik ile ölçeklendirme için yeni imkanlar elde edilebilecek. Bu zorluk döneminin sonuna gelindiğinde Hızlı Deneme’nin ilk aşaması da tamamlanmış olacak. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle