Kripto Para

Estonya’da kripto paralar rahat bir nefes aldı!

  Kripto para piyasaları gün geçtikçe büyümeye devam ederken, ülkelerin bu alana yönelik yasaklama adımları atıp atmayacakları da gündeme gelmeye devam ediyor. Bir süredir yasaklama ihtimalleri ile anılan Estonya’da, kripto paraların yasaklanması konusu tamamen ortadan kalkmış gibi görünüyor. Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklama, yasaklama konusundaki sorulara yanıt oldu.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında hızla büyüdü ve gelen bu büyümeler, dünyanın dört bir yanında kendisini gösterdi. ABD’den Avustralya’ya, Uzakdoğu ülkelerinden orta Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Türkiye’ye kadar dünyanın her yerinde büyüme gösteren kripto para piyasaları, bu büyüme ile birlikte ülkelerin de radarına girdi. Birçok ülke, hızla büyüyen bu alana yönelik çeşitli düzenleme adımları atarken, bazı ülkelerde doğrudan yasaklama adımları da atıldı. Bir süredir yasaklama adımlarının atılacağı ihtimalleri ile gündeme gelen Estonya’da, yasaklama konusu ortadan kalktı.

  Estonya’da Yasaklar Gündemden Kalktı

  Bir süredir, baltık ülkesi olan Estonya’da kripto para piyasalarına yönelik yasaklama adımlarının atılacağı ihtimalleri gündeme geliyordu. Kripto para piyasalarını rahatsız eden bu söylentiler, Estonya’da bir kez daha masaya yatırıldı. Estonya Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, ülkedeki kripto para yatırımcılarının içine su serpti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Estonya’nın kripto paraları reddetmeyeceği belirtildi.

  “Kripto ile Kara Para Aklama Karşıtı Mevzuat”

  Estonya Maliye Bakanlığı, bir süredir gündemde olan “kripto ile kara para aklama karşıtı mevzuat” kapsamında; kripto para birimlerine sahip olmanın ve bu varlıklarla işlem yapmanın yasaklanacağı yönünde gündeme gelen iddiaları net bir dille reddetti. Genel açıklamaya göre, sanal varlıklar hizmet sağlayıcıları (VASP) için yeni mevzuat ile kullanıcıların kripto para yatırımları ya da işlemleri yasaklanmayacak. Ancak açıklamaya göre VASP’lar adına önerilen gereksinimler, yüksek sermaye de dahil olmak üzere merkezi olmayan cüzdan sağlayıcıları için geçerli olabilir.

  Estonya’da Kripto Para Mevzuatı Ne İçin Hazırlandı?

  Estonya Maliye Bakanı Keit Pentus Rosimannus, söz konusu mevzuatın neden oluşturulduğuna dair bilgiler verdi. Bakanın açıklamalarına göre bu mevzuat, Estonya’da özellikle de anonim hesapların oluşturulmasının azaltılması hedefi ile VASP’lar için kara para aklama ile mücadele (AML) gerekliliklerinin sağlanması adına oluşturuldu. Söz konusu mevzuatın onaylanması durumunda, yeni yasaya göre Estonya’da VASP’lardan hesap ya da cüzdan sunarken kullanıcı tanımlamaları da istenecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle