Kripto Para

Eski Fed başkanından dijital dolar çağrısı!

  Merkez bankası dijital parası konusunda Çin, 2014’ten bu yana tüm dünyada lider konumda bulunuyor. Son dönemlerde CBDC çalışmaları konusunda vites yükselten Çin karşısında ise ABD’nin CBDC konusunda daha geri kaldığı görülüyor. ABD’nin CBDC konusundaki yaklaşımı ile ilgili olarak, ABD Merkez Bankası (Fed) eski başkanı değerlendirmelerde bulundu.

  Çin, kripto para piyasalarına 2021 yılında, özellikle de Mayıs ayında ciddi bir darbe vurdu. Bitcoin (BTC) ve genel anlamda kripto para madenciliğine karşı neredeyse savaş başlatan Çin’in, bu tutumu merkez bankası dijital parası (CBDC) tavrı için sergilediği düşünülüyor. Zira Çin, Dijital Yuan kullanımının artması ve yaygınlaşması için son dönemlerde çalışmalarını hızlandırmış durumda. CBDC konusunda 2014’ten bu yana lider olan Çin’in hedefinde, 2022 Kış Olimpiyatları’nda ülkeye gelecek olan yabancıların Dijital Yuan kullanması fikri var.

  CBDC Konusunda ABD Yavaş Hareket Ediyor

  Çin CBDC konusunda çok belirgin ve hızlı adımlar atmaya devam ederken, Çin’in özellikle ekonomik anlamda en büyük rakiplerinden biri olan ABD’de ise durum daha yavaş ilerliyor. Yalnızca Çin’de değil, dünyadaki birçok ülkede başlatılan ya da hızlandırılan CBDC çalışmalarının ABD’yi geride bırakmaya başladığı görülüyor. Zira ABD, CBDC konusunda dünyanın birçok ülkesine göre daha yavaş hareket ediyor. ABD’nin bu konuda benimsediği mesafeli tavrın net anlamda değişip değişmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

  ABD’de CBDC Rotasının Eylül’e Kadar Açıklanması Bekleniyor

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yakın tarihte yaptığı bir açıklamasında Dijital Dolar kullanıma çıktığında kripto paralara ihtiyacın çok büyük oranda azalacağını dile getirmişti. Eylül 2021 dönemine kadar ABD’nin CBDC çalışmaları konusundaki rotasını yayınlaması bekleniyor. ABD’de artık CBDC konusunun daha sık gündeme gelmeye başladığı günlerde, Fed eski başkanı Lael Brainard CBDC konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Fed Eski Başkanının Dijital Dolar Açıklamaları

  Reuters haberine göre Aspen Enstitüsü Ekonomik Strateji Grubu’nda konuşan Brainard, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Uluslararası ödemeler konusunda para birimimiz son derece baskın. Ancak bu gücümüzü koruyabilmek için yeniliklere ayak uydurmamız gerekiyor. ABD, kendi dijital dolarıyla birlikte mevcut hakimiyetini koruyabilir. Bizim dijital dolar konusunda ikinci bir seçeneğimiz yok! Kurumlar hızlı bir şekilde adım atmalıdır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle