Kripto Para

FED Başkanı Powell dijital dolara öncelik veriyor

  Dijital dolar çıkarma konusunda çalışmaları hızlandıran ABD Merkez Bankası (FED), bu konuda aceleci davranıyor. FED Başkanı Jerome Powell son açıklamasında bu konuya parantez açtı…

  Senato Bankacılık Komitesine yaptığı açıklamada Fed Başkanı Jerome Powell, dijital doların FED açısından yüksek öncelikli proje olduğunu vurguladı. Dijital dolar hazırlıklarının tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen Jerome Powell, FED’in bir an önce bu hizmeti hayata geçirmeye hazırlandığını vurguladı. Edinilen bilgilere göre banka şu anda fayda-zarar analizi sürecini yönetiyor.

  FED Başkanından Dijital Dolar Müjdesi

  FED Başkanı Powell, “Dijital doları piyasaya sürülmesi konusunu dikkatlice inceliyoruz.” diyerek bu konuya ne kadar önem verdiklerini bir kez daha gözler önüne serdi. Başkan bu hizmetin en doğru şekilde yapılması gerektiğini hatırlatırken bu konuda şu ifadeleri kullandı: “Rezerv para birimi olarak, bu işi ilk yapan olmak yerine doğru yapan olmak gibi bir sorumluluğumuz var.”

  Kripto para sektörüyle yakından ilgilenen merkez bankaları, kendi dijital paralarını çıkarma konusunda da kıyasıya bir yarış içinde yer aldılar. Bu konuda önceliği alan ve avantajlı bir konumda bulunan Çin merkez bankası, dijital yuan stabilite çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. ABD Merkez Bankası FED için de aynı durum geçerliliğini sürdürürken Başkan Jerome Powell’ın duyurduğu müjdeler dijital doların yakın bir zamanda hayata geçebileceği yönde görüldü.

  Enflasyon Açıklamasıyla Dikkat Çekti

  ABD Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell, stablecoin (sabit kripto para birimi) kullanımının güncel para politikasını olumsuz etkileyeceği görüşüne katılmadığını belirtti. Sabit kripto para çıkarmak için de çalışmaları sürdürdüklerini belirten Powell konuşmasının devamında ABD’deki enflasyon sorununa değindi.

  FED Başkanı enflasyon hakkında parasal rahatlamanın kolayca geri döndürülemeyeceğini şu sözlerle ifade etti: “Ekonomi enflasyon ve istihdam hedeflerimizin çok uzağında ve hedeflere ulaşılması için biraz zaman gerekiyor.” Bunun yanı sıra Powell, kripto para birimlerinin balon olup olmadığı hakkında herhangi bir fikre sahip olmadığını söyledi. Bitcoin ve teknoloji hisselerinin değerleri, hükumet bono getirileri toparlanınca düşüş trendine girmesiyle dikkat çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle