Kripto Para

Türkiye’de kripto paralara yeni düzenlemeler yolda!

  Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Cemil Ertem son dakika açıklamaları yaptı. Türkiye’deki yerli kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiren konulara değinen Ertem, atılan adımları olumlu buldu…

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugünkü Resmi Gazete’de yayımladığı bildiri ile kripto para ile ödeme yasağı getirdi. Yerel kripto para sektörünün gündemine bomba gibi düşen bu gelişme sektörün önemli kurumlarından da tepki topladı. Yerli kripto para yatırımcılarının kafasında soru işareti bırakan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” hakkında açıklamalar peş peşe geldi. 

  TCMB Kripto Para Hamlesi Olumlu Karşılandı 

  Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Cemil Ertem de gündemdeki sıcaklığını koruyan bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yerli kripto para yatırımcıları ve sektörün önde gelen temsilcilerinin yakından takip ettiği bu açıklamalarda Cemil Ertem atılan hamleleri olumlu karşıladıklarını söyledi. 

  Uluslararası basın kanalı Reuters’a açıklamalarda bulunan Ertem, TCMB tarafından gerçekleştirilen hamleyi olumlu bulduklarını şu şekilde ifade etti:

  Merkez Bankası bugün önemli bir adım attı. TCMB, kripto paraların genel eşdeğer olma fonksiyonunu yasakladı ki bu çok yerindedir. Kripto paralar merkezi olmayan bir tasarruf aracı. Dolayısıyla Türkiye ve dünyada regülasyonlar henüz söz konusu değil ya da eksik. Dolayısıyla bu sistemlerin bir para birimi gibi kullanılması; kurumlara, bireylere telafisi mümkün olmayan hasar verebilir.”

  Kripto Paralarda Yeni Düzenlemeler Gelecek

  Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Cemil Ertem sektör temsilcileri ve yerli kripto para yatırımcılarına uyarıda bulundu. Ertem, kripto para sektörüyle ilgili daha fazla düzenlemenin yolda olduğunu söylemesi dikkatlerden kaçmadı: “Bu konuda ilgili birimler reform programı kapsamında düzenlemeler konusunda hazırlıklarını yapıyor.”

  TCMB tarafından hazırlanan ve 30 Nisan 2021 tarihinde resmen yürürlüğe girecek olan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” gündemdeki yerini koruyor. Gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanıp duyurulan karara göre kripto paraları ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanmak mümkün olmayacak. Ayrıca ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto para ödeme hizmetleri sağlayamayacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle