Kripto Para

Arjantin ekonomisi BTC ile düzelecek! Yeni Başkan konuştu

  Arjantin’den gelen haberler kripto para piyasasında pozitif yönde karşılık buldu. Seçimleri kazanan Bitcoin (BTC) destekçisi yeni başkanın açıklamaları dikkat çekti.

  Arjantin’de özgürlükçü aday Javier Milei yeni başkan oldu. Milei’nin sıkı bir BTC destekçisi olduğu biliniyor. Milei, ülkedeki üç haneli enflasyon, yaklaşan resesyon ve ekonomik krizle ilgili çözüm planlarını açıkladı. BTC hakkında olumlu ifadeler kullanan Arjantin Başkanı, BTC sayesinde özel sektör hak ettiği paraya kavuşacağını dile getirdi.

  Arjantin’de yaşanan bu gelişmeler BTC fiyatına olumlu yansıdı. Javier Milei’nin başkan olarak seçildiğinin açıklanmasından hemen sonra yükseliş hareketi hız kazandı. Piyasa verilerine bakıldığında Milei’nin başkanlık haberiyle birlikte 13 milyon dolarlık short (açığa satış) pozisyonun likide olduğu görüldü.

  Arjantin’e BTC Destekçisi Başkan

  Arjantin’in yeni devlet başkanı Javier Milei, Instagram hesabında kripto saadet zinciri CoinX’in reklamını yapmasıyla sert eleştirilere maruz kamıştı. Aday olduğu dönemde CoinX’i tavsiye eden Milei, bu sayede vatandaşların enflasyondan kaçınabileceklerini söylemişti. Zaman zaman bu tür sıkıntılar yaşasa da Milei’nin kripto sektöründe sağlam adımlar atma taraftarı olduğu biliniyor.

  Ekonomide Radikal Kararlar Alacak

  Ekonomide şok tedavisi sözü veren Javier Milei, radikal kararlar almaya hazırlanıyor. Ülkedeki mali kriz ve yüksek enflasyonu sona erdirmek için BTC gibi enstrümanları kullanmasına sıcak bakılıyor. Milei'nin açıkladığı ekonomik kalkınma planına göre merkez bankası kapatılacak ve Arjantin resmi para birimi peso tedavülden kaldırılacak.

  Bütçe harcamalarını kısma yoluna gideceğini açıklayan Milei, ekonomik reformlarla kısa sürede Arjantin ekonomisini düzeltmeyi hedefliyor. Ülkede kemer sıkma korkusu yaşansa da Milei, özel sektörün BTC ile hak ettikleri paraya sahip olacaklarını iddia etmesi dikkatlerden kaçmadı. Lider kripto para birimi BTC 37 bin 200 dolar civarında fiyatlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle