Bitfinex’ten çalınan Bitcoinler piyasaya darbe vurabilir

  Kripto para piyasasında yatırımcıların gözü kulağı Bitcoin (BTC) fiyatındaki hareketlere odaklandı. Son olarak Bitfinex borsasından çalınan fonların harekete geçtiği haberi, yatırımcıları tedirgin etmeye başladı…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesi görüldükten sonra bir miktar düşüş yaşandı. Geri çekilmenin boyutları tartışma konusu olmuşken, kripto para yatırımcılarını korkutan ve endişelendiren haberler geldi. Kripto para basınında yer alan haberlere göre Bitfinex borsasından çalınan dev BTC fonları harekete geçti.

  Uzmanlar Bitcoin piyasasında pozitif bir görünüm olduğunu söylerken eski korkuları yeniden gündeme getiren bazı transferler endişe yarattı. Hatırlanacağı üzere 2016 yılında popüler kripto para borsası Bitfinex saldırıya uğramış ve çok yüklü miktarda Bitcoin çalınmıştı. Bitfinex borsasından çalınan Bitcoin’lerin hareket etmeye başladığı haberi yatırımcıları korkuttu.

  Bitcoin Risk İştahı Azaldı

  Borsadan çalınan Bitcoin’lerin hareketi, yatırımcıların risk iştahını kapatan bir gelişme olarak kayda geçti. Kripto para dünyasının o dönemde en popüler ve büyük borsalarından olan Bitfinex, 2016 yılında büyük bir hack saldırısına uğramıştı. Hong Kong merkezli borsa bu saldırıda tam 119 bin 756 adet Bitcoin’in siber korsanlar tarafından çalındığını duyurmuştu.

  Söz konusu çalıntı Bitcoin’lerin miktarı yatırımcılara büyük korku ve endişe salıyor. Çünkü saldırının gerçekleştiği tarihte yaklaşık 72 milyon dolar değerinde olan BTC’ler, bugün 7.5 milyar dolardan fazla ediyor. Borsadan çalınan fonların aktarıldığı cüzdanlar o tarihten beri takip ediliyor ve hareketleri izleniyordu.

  Bitcoin Fiyatında Gerileme Yarattı

  Uzun bir süredir hareketsiz kalan ve haber alınamayan çalıntı Bitcoin fonlarının harekete geçmesi piyasada şok etkisi yarattı. Bu gelişmenin kripto para basınında geniş yankı uyandırmasıyla birlikte BTC fiyatında sert bir düşüş yaşandı. 

  Tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmanan ve daha sonra dalgalı bir seyir gösteren Bitcoin fiyatı yatırımcılarda da endişe yarattı. Blockchain verilerini inceleyen ve balina hareketlerini tespit eden Whale Alert raporuna göre çalıntı fonlardan yaklaşık 61 işlem yapıldı. Bu Bitcoin cüzdanları arasında yapılan transfer piyasadaki risk iştahını azalttı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle