Kripto Para

Kripto tarihinde devrim! Dev banka BTC ve ETH hizmeti verecek

  Kripto para piyasası, geçtiğimiz yıl kurumsalların sektöre adım atmasıyla birlikte devasa büyümeler yakalamıştı. 2022 yılında bu durumun eksikliği fazlasıyla görülürken, ABD’den kripto para topluluğunu çok heyecanlandıran bir haber geldi. Dev banka, kripto para saklama hizmetleri için onay aldığını duyurdu. Bu onayın, kurumsalları yeniden piyasaya çekebileceği düşünülüyor.

  Kripto para piyasası, Aralık 2020 itibariyle büyük bir ralliye başladı ve bu süreçte birçok kurumsal yatırımcı kripto para sektörüne adım attı. Kripto paraların 2021 genelinde elde ettiği devasa yükselişlerde birçok etkenin payı olsa da en büyük pay çoğu zaman kurumsalların ilgisine ayrıldı. 2022 yılında fazlasıyla hissedilen kurumsal yatırımcı eksikliğine çözüm olabileceği düşünülen kritik bir gelişme haberi ABD’den geldi. ABD merkezli dev banka BNY Mellon, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) saklama hizmetleri için onay aldı.

  BNY Mellon Kripto İznini Kopardı

  1 yıldan daha uzun bir süredir kripto paralarla ilgili birçok firma ve kurumla anlaşmalara imza atan ve yasal düzenleyici kurumlardan onay bekleyen ABD merkezli BNY Mellon, sonunda istediğini kopardu. Dev banka, New York regülatöründen kripto paraları, müşterileri adına elinde tutma iznini aldı. Böylece ABD'de ilk kez bir geleneksel bankacılık kuruluşu kripto para hizmeti verebilecek. Bu nedenle de piyasadan uzaklaşan kurumsal yatırımcıların yeniden sektöre dönme ihtimali, piyasa genelinde heyecanları artırmaya devam ediyor.

  Kriptolara Güven Yeniden Artabilir

  ABD’nin en eski bankası olarak kabul edilen ve aynı zamanda sağladığı saklama hizmetleri bakımından 46,7 trilyon dolarlık varlık ile birinci sırada bulunan BNY Mellon, New York regülatöründen kripto para iznini aldı. Banka saklama hizmetlerine ilk olarak Bitcoin ve Ethereum ile başlayacak. Geleneksel bankacılık hizmetlerinin yanı sıra kripto para hizmeti de veren ilk ABD bankası olacak olan BNY Mellon, aslında kripto para piyasası adına bir kilometre taşını yerleştirmiş oldu. Zira bir ABD bankasının bu hizmetleri sağlayacak olması, kriptolara güveni yeniden artırabilir.

  Diğer Bankalardan da Aynı Hamle Bekleniyor

  Uzun bir süredir başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para konusunda birçok finans kurumu ile görüşmeler ve anlaşmalar sağlayan banka, son olarak Bitcoin ETF’i alanında kritik adımlar atan Grayscale şirketi ile bir ortaklık kurmuştu. Bankanın bu lisansı da almasıyla birlikte State Street gibi diğer dev bankaların da bu yola girmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle