Kripto Para

Ziliqa, güncellemeyle önemli bir sorunu çözmeyi başardı

  Ziliqa ana ağında acil bir güncelleme yapıldı. Protokol üzerindeki büyük akıllı sözleşmeler işlenirken madencilik düğümlerinin belleğinin dolması sorunu bu güncelleme ile çözüme kavuşturulabildi…

  Kripto para dünyasında ilgi gören Ziliqa ana ağı ve test ağı çevrimdışı hale getirilerek bellek sorunu tespit edildi. Bu denetlemenin ardından Ziliqa ekibi, resmi sosyal medya hesaplarından paylaşım yaparak ağın bir süreliğine kapalı kalacağı konusunda topluluğu uyardı. 

  Zilliqa’nın Kurucu Ortağı ve Güvenlik ve Platform Mühendisliği tecrübeli Başkan Yardımcısı Jun Hao Tan, sorun hakkında değerlendirmede bulundu. Han’a göre bellek parçalanması sonucu oluşan bu sorun, belleği çekirdeğe geri döndüremediği için çözülmesi gerekiyordu. Projenin arkasındaki ekip hemen harekete geçerek Ziliqa Mainnet v8.0.5 güncellemesini piyasaya sürdü

  Ziliqa Mainnet v8.0.5 Güncellemesi 

  Ekip Ziliqa Mainnet v8.0.5 güncellemesini aktif ederek bu sorunu çözdü ve ana ağ ile test ağının yeniden sorunsuz şekilde çalışmasını sağladı. Ekip, güncellemedeki bazı özellikleri şu şekilde açıkladı: “Blok süresini kısalttı, konsensüs protokolünü revize etti, Scilla için uzak durum okumasını tanıttı. Yeni madenciler için öncelikleri ayarladı ve diğer birkaç temel optimizasyon ve hata düzeltmesi içeriyordu.

  Ziliqa’nın son teknolojileri uygulamaya başladığı belirtilirken konuyla ilgili şu açıklama yapıldı: “Bununla birlikte, mühendislik ve geliştirmedeki bu son teknoloji yeniliklerin çoğu, önemli bir zorluk teşkil etmekte. Bu değişiklikler bir üretim ana ağ sisteminde yayınlanmaya başlayana kadar, yapılan değişikliklerin hatasız olduğundan emin olmak imkansız.”

  Ziliqa Protokolü Daha İyi ve Daha Sağlam 

  Ziliqa ekibi resmi sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada protokolün daha iyi ve daha sağlam hale getirildiği belirtildi: “Üretimde herhangi bir şeyi test etmekten vazgeçsek de, bazen gerçek testin her zaman üretimde olduğu açıktır. Belirli bir yazılım parçasının hatasız olduğunu garanti etmek neredeyse imkansız. Ancak biz kesinlikle bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bu zorluklara rağmen, minimum kesinti ve hata ile sürekli olarak yenilik yapmaya ve zincire yeni özellikler eklemeye kararlıyız.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle