HSBC bankasından dikkat çekici Bitcoin açıklaması

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken, dünyaca ünlü bankalardan da Bitcoin ve kripto para piyasası hakkında hamleler geliyor. BTC volatilitesinin son dönemde yeniden hız kazanması karşısında HSBC bankasından açıklama geldi…

  2021 yılına çok hızlı başlayan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hızlı yükselişiyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Finans dünyasında daha önceden hiç yaratmadığı kadar büyük rol oynamasıyla öne çıkan Bitcoin fiyatında tüm zamanların en yüksek fiyat rekoru da bu yıl içinde kırıldı.

  BTC yatırımı konusunda kurumsal benimsemenin artması, beraberinde dünyaca ünlü bankaları da kripto para alanına sürükledi. ABD merkezli pek çok banka, artan müşteri taleplerini karşılamak adına Bitcoin’e yönelik ticari işlemlere başladı. Fakat bu konuda tüm bankalar aynı görüş altında birleşmiyor.

  HSBC Kripto Para Sektörüne Soğuk

  İngiliz bankacılık devi HSBC’nin CEO’su Noel Quinn Bitcoin ve kripto para hizmeti sunmayı düşünmediklerini açıklamasıyla gündeme geldi. Finans dünyasının yakından takip edilen isimlerinden biri olan Noel Quinn, bu açıklamasıyla BTC destekçilerinin tepkisini çekti. Ancak bu açıklama ünlü bankanın kanadından kripto para sektörü hakkında gelen ilk olumsuz açıklama olmamasıyla biliniyor.

  İngiltere merkezli bankacılık devi, önceki açıklamalarında da Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerine karşı mesafeli duracağının sinyallerini vermişti. Kripto para basınında da geniş yankı bulan açıklamalar, Reuters web sitesinde yayınlandı.

  Bitcoin’de Yüksek Volatilite Sorunu

  Dev bankanın neden Bitcoin ve kripto para sektörüne girmediği hakkında açıklamalarda bulunan HSBC’nin CEO’su Noel Quinn şunları söyledi: “Volatilite göz önüne alındığında, bir varlık sınıfı olarak Bitcoin’e girmiyoruz. Müşterilerimiz Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsa, tabii ki yapabilirler. Ancak biz bunu müşterilerimize bir varlık sınıfı olarak tanıtmıyoruz.”

  Sabit kripto paraların (stablecoin) gerçek dolar ile tam olarak desteklenip desteklenmediği konusunda iyimser olmadıklarını da belirten ünlü yönetici, bu açıklamasıyla dikkat çekti. Kripto para borsalarında rezerv sorunları ve erişilebilirlik kaygıları sebebi ile bu alan şüphe ile baktıklarını dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle