BTC 24-36 bin dolar arasında dalgalanacak - JPMorgan

  Kripto para piyasalarında Mayıs ayı ortalarındaki süreç yatırımcılar için kabus gibiydi. Lider Bitcoin (BTC) bu düşüşlerde büyük darbe aldı ve son 10 yılın en kötü aylık kapanışını yaptı. Bitcoin için tahminler gündeme gelmeye devam ederken, ABD’li dev bankacılık kuruluşu JPMorgan, Bitcoin’de düşüşlerin devam edebileceğini belirtti.

  12 Mayıs tarihinde Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk Twitter’dan bir açıklama yaptı. Musk, BTC madenciliğinde fosil yakıtlar kullanıldığı için, Tesla’nın BTC ödemelerini askıya alacağını duyurdu. Ardından Çin’den sıkı önlem ve yasaklama haberleri geldi. Bunun yanı sıra Musk bir de Tesla’nın elindeki BTC’leri satabileceğini ima etti. Tüm bunlar bir araya gelince, piyasada inanılmaz bir satış baskısı oluştu ve Bitcoin çok hızlı bir şekilde düşüş yaşadı. Bu düşüş sonrası 30 bin dolara kadar gerileyen BTC, tekrar toparlanma göstermiş olsa da son 10 yılın en kötü aylık kapanışını yaptı.

  JPMorgan’a Göre BTC 30 Bin Doların Altına Sarkacak

  BTC’nin çok kötü bir aylık performans sergilemesi, piyasadaki birçok analistin de fikir ayrılığı yaşamasına yol açtı. Birçok analist, BTC’nin bu düşüşten hızlı bir sıçrama ile kalkacağını, boğa koşusunun devam edeceğini dile getiriyor. Öte yandan bazı analistler ise düşüşün daha bitmediğini, Bitcoin’in daha düşük seviyelere kadar gerileyebileceğini öne sürüyor. Düşüşün bitmediğini düşünenlerden JPMorgan analistlerine göre Bitcoin muhtemelen 30 bin doların altına sarkacak.

  Nikolas Panigiritzoglou’nun Açıklamaları

  ABD’nin en büyük bankası konumunda olan JPMorgan’ın uzman stratejisti ve Bitcoin analisti Nikolas Panigiritzoglou’na göre kurumsal şirketlerin talepleri ile BTC fiyatı 30 bin doların altına gerileyecek. Ünlü analiste göre bu düşüş sonrasında Bitcoin 24 bin ile 36 bin dolar arasında bir süre dalgalanacak. JPMorgan analisti Nikolas Panigiritzoglou’nun konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Eğer Bitcoin’in altına kıyasla dalgalanma oranı 4 kat fazla olsaydı, adil değeri 145 binin 4’te biri, yani 36 bin dolar olurdu. Mevcut oran 6 kat fazla olduğu için, adil değeri 145 bin doların 6’da biri, yani 24 bin dolar olurdu. Bu nedenle Bitcoin’i orta vadede 24-36 bin dolar aralığında izleyeceğiz.”

  Analist, 145 bin dolar seviyesinin JPMorgan’ın uzun vadeli teorik hedefi olduğunun altını çizdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle