Kripto Para

El Salvador’a büyük destek! Dev banka BTC desteği verecek

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador kripto para piyasalarında devrim niteliğinde bir ilke imza atarak ülkenin resmi para birimini Bitcoin (BTC) ilan etti. Bu adımı ile peşinden başka ülkeleri de sürüklemeye başlayan El Salvador için Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası (CABEI) de yardım elini uzattı. Banka El Salvador’a BTC çabasında yardımcı olacak.

  2009 yılında temelleri atılan kripto para piyasaları geçen 12 yıllık süreçte çok ciddi bir büyüme elde etti. 2021 yılına kadar kademeli büyüme gösteren piyasa, Aralık 2020’den sonra katlanarak büyüdü. Kripto paraların son dönemlerde bu kadar hızlı benimsenmesinin ardından, ülkelerin kripto paralara ve piyasaya bakış açısı da şekillendi.

  Bazı ülkeler bu büyüme karşısında çeşitli nedenlerle kripto paraları yasaklama ya da kullanımını kısıtlama yollarına başvurdu, bazıları ise bu alana daha olumlu yaklaşmayı tercih etti. El Salvador ise bu olumlu yaklaşımlardan en spesifik olan adımı attı.

  CABEI Başkanı El Salvador’a BTC Konusunda Yardımcı Olacak

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, geçtiğimiz hafta Bitcoin’i (BTC) ülkenin resmi para birimlerinden biri ilan etti. El Salvador’un attığı devrim niteliğindeki bu adımın ardından, başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere birçok başka ülke de Bitcoin ve kripto paralar için kolları sıvamaya başladı.

  Değişim rüzgarları hissedilmeye başlanmışken, El Salvador’un attığı adıma bir de Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası’ndan (CABEI) destek geldi. CABEI Başkanı Dante Mossi, El Salvadro’a Bitcoin’i benimseme çabasında yardımcı olacaklarını açıkladı.

  Dante Mossi: “El Salvador’un Yaptıkları İçin Gurur Duyuyoruz”

  El Salvador Merkez Rezerv Bankası ile El Salvador Ticaret Bakanlığı ortak bir çalışma ekibi kuracak. Orta Amerika bölgesinin en büyük çok taraflı kalkınma bankası olan CABEI de bu çalışmalarda El Salvador’a destek verecek. CABEI Başkanı Dante Mossi, El Salvador için Bitcoin’in birçok yeni fırsat barındırdığını belirtti. Mossi konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Bitcoin, El Salvador halkı için gerçekten önemli ve biz bu yeni politikanın karşısında El Salvador’un yaptıkları için gerçekten gurur duyuyoruz.”

  CABEI’nin 13,5 milyar dolarlık varlığı bulunuyor. Bu durum göz önüne alındığında, El Salvador’un attığı adımların benzerlerinin diğer Orta Amerika ülkelerinden gelmesi ihtimali bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle