Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 13 – 19 Ekim 2021

  Kripto para piyasasının genelinde görülen yükseliş hareketleri, altcoin yatırımcılarının da yüzünü güldürüyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin’in yeni rekora yürümesi, altcoinlerde de ciddi hacim artışına yol açtı. Altcoin piyasasında özellikle popüler kripto para birimleri hızlı değer artışlarıyla yatırımcılarını sevindirdi.

  13 Ekim ila 19 Ekim tarihleri arasında altcoin fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  13 Ekim Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana yükseliş sinyalleri gösteren altcoin piyasasında genel anlamda yukarı yönlü hareket devam etti. 13 Ekim Çarşamba günü en çok değer kazanan altcoin projeleri arasında BNB öne çıktı. Yüzde 6’dan fazla değer kazanan BNB günün en çok kazandıran altcoini olurken SOL fiyatında yüzde 2.24 oranında kayıp yaşanması dikkatlerden kaçmadı. 

  Ödeme hizmetleri şirketi Ripple, New York Borsası’nda listelenen ve piyasa değeri 3 milyar doları bulan Nelnet ile ortak hamlesini duyurdu. Buna göre iki şirket, Nelnet’in güneş enerjisi fonlarından birine 44 milyon dolarlık ortak ESG (Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim) yatırımı yaptı.

  Kripto para yatırımlarıyla tanınan Kiss grubu üyelerinden Gene Simmons'ın yatırımlarının karşılığını ciddi şekilde alırken, ADA yorumu dikkatleri çekti. Şubat ayında 300 bin dolarlık Cardano (ADA) aldığını açıklayan ünlü rockçı, diğer kripto para yatırımlarından ADA'ya oranla çok daha fazla kazandığını söyledi. 

  14 Ekim Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Perşembe gününde popüler altcoinler arasında sadece XRP fiyatında geri çekilme yaşandı. Yatırımcılarını şaşırtan bir performans gösteren XRP dışında, BNB, ADA, SOL ve DOGE fiyatlarında kısıtlı yükselişler görüldü. Ancak bir süredir olumlu sinyaller veren altcoinler bu hareketiyle de yatırımcısını sevindirmeye yetti.

  Bir süredir sessiz kalan Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Dogecoin güncellemesine olan desteğini yeniden gösterdi. Dogecoin kurucularından Billy Markus'un Dogecoin Core 1.14.4'e geçilmesi yönünde attığı tweet'e onay veren Musk daha önce de bu güncelleme sayesinde işlem ücretlerinin azaltılacağını vurgulamıştı.

  İşlem hacmi olarak dünyanın en büyük borsası olarak görülen Binance, etrafını saran tüm regülasyon hamlelerine rağmen yatırımlarına ara vermedi. Kripto para sektörünün önde gelen markası, son olarak Binance Smart Chain'in büyütülmesi ve dijital varlıklar ile blok zinciri teknolojisinin benimsenmesi için 1 milyar dolarlık fon hazırladığını duyurdu. 

  15 Ekim Cuma Altcoin Borsa Özeti

  15 Ekim Cuma gününde altcoin piyasasında büyük bir sıçrama yaşandı. Günün en çok kazandıran altcoinlerin başında yüzde 8.79 oranında yükselen SOL dikkat çekti. SOL coindeki bu yükseliş yatırımcıları memnun etti. ADA fiyatında da yüzde 2 oranında artış yaşanması teselli edici oldu. 

  Ripple şirketi, dijital sterlinin kullanımının Birleşik Krallık'ta artırılması ve geliştirilmesini amaç edinen ve kâr gütmeyen bir organizasyon olan Dijital Sterlin Vakfı'na katıldığını açıkladı. Şirketin son açıklamasında, bu anlaşmanın, CBDC'lerin küresel olarak daha çok kullanılabilmesi adına önemli bir adım olduğu belirtildi.

  16 Ekim Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından beri yükselen BNB fiyatı cumartesi gününde yüzde 2’ye yakın oranda değer kaybetti. BNB coin sadece cumartesi günü düzeltme yaşadıktan sonra da yoluna emin adımlarla devam ederek geride kalan haftanın en çok kazandıran altcoinlerinden biri oldu. SOL coin fiyatını yükseltirken XRP’de yüzde 3’ten fazla değer kaybı yaşandı. 

  Kripto para yatırım ürünlerine giren ve çıkan fonları takip eden CoinShares haftalık raporunu yayımladı. Haftanın Bitcoin ile birlikte en büyük yatırım alan ikinci fonu Solana oldu. SOL fonlarına bu hafta 12.5 milyon dolarlık giriş yapılırken Cardano’ya yapılan 3 milyon dolarlık giriş dikkatlerden kaçmadı.

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, taraftar token platformunu resmen duyurdu. İtalya'nın köklü kulüplerinden Lazio'nun token'ını çıkaracak olan borsa, LAZIO token satışlarını 21 Ekim itibariyle başlatacağını açıkladı. Binance ayrıca Mavi Beyazlılar'ın forma sponsoru olacak.

  17 Ekim Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde dünkü yükselişten sonra SOL coin fiyatında bir miktar geri çekilme oldu ve dünkü kazançlarını geri verdi. BNB yüzde 3 oranında değer kazanırken XRP ve ADA fiyatında yüzde 3 civarında kayıplar yaşandı. Altcoinlerdeki volatilite giderek artarken uzmanlar yükseliş trendinin devam edeceğini söyledi. 

  Blok zinciri analiz şirketi Chainalysis "2021 Kripto Paraların Coğrafyası" raporunu yayımladı. Raporda, Çin yasaklarının ardından Doğu Asya bölgesindeki kripto para endüstrisinin, diğer bölgelere oranla çok daha yavaş büyüme kaydettiği açıklandı. Bu bakımdan Binance ve Houbi borsaları da olumsuz etkilendi. 

  Dünya çapında 20 milyondan fazla kullanıcısı olan eToro platformu, dün Dijital Sterlin Vakfı'na katılan Ripple şirketinin ihraç ettiği XRP'nin popülerliğine dikkat çekti. Birleşik Krallık'taki eToro kullanıcıları arasında en çok tercih edilen kripto paranın XRP olduğu belirtilirken, ikinci sırada Cardano (ADA) yer aldı.

  18 Ekim Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde altcoin piyasasında biraz durgunlaşma görüldü. BTC fiyatındaki yükseliş beklentileri altcoinlerde yükselişin sınırlı kalmasına yol açtı. Yeni haftada da en çok değer artışı yaşayan altcoinlerin başında BNB gelmesi dikkat çekti. BNB son 10 günde sadece bir kere düşüp 9 kere yükselme başarısı gösterdi. 

  Galaxy Digital'ın CEO'su ve kripto para destekçisi Mike Novogratz, XRP hakkında açıklamalar yaptı. XRP'nin, SEC tarafından açılan davaya rağmen çökmediğini ve güçlü bir topluluğa sahip olduğunu söyleyen Novogratz, Dogecoin ve Gamestop gibi örnekler verdi. 

  Piyasa değeri ile en büyük kripto paralardan Dogecoin’de yaşanan hareketlilik dikkat çekti. Elon Musk’ın gece saatlerinde paylaştığı tweet’in ardından DOGE fiyatı kısa süreli bir tepki göstermişti. DOGE’daki artış, ilerleyen saatlerde kaldığı yerden devam etti fiyat son 1 ayın zirvesine çıkmasıyla yatırımcıları sevindirdi. 

  19 Ekim Salı Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki beklentilerin yükseldiği 19 Ekim Salı gününde altcoin fiyatları da inişli çıkışlı bir grafik çizdi. En popüler altcoinler listesindeki BNB, XRP ve DOGE fiyatında yükseliş görülürken ADA ve SOL fiyatlarında geri çekilme yaşandı. Buna rağmen kripto para piyasasının büyümesi yatırımcıları memnun etti.

  Katıldığı konferansta röportaj veren Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, SEC'nin mahkemeye keşif sürecini uzatma talebinde bulunduğunu söyledi. Garlinghouse, ayrıca Gary Gensler'ın 2018'de XRP'nin bir menkul kıymet olmadığı yönündeki ifadesini hatırlattı. 

  Cardano CEO’su Charles Hoskinson, Afrika gezisinden dönerken Cardano yatırımcıları için FUD uyarısında bulundu. Özellikle ölçeklenebilirlik sorunlarıyla ilgili çok fazla FUD yayıldığını belirten Hoskinson, Cardano ekosisteminin şu anda güçlü ve güvenli olduğunu hatırlattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle