Kripto Para

Ukrayna DOT hesabı açtı, saatler içinde yardım yağdı

  Rusya’nın işgal harekatını sürdürdüğü Ukrayna’da, kripto para ekosistemi gücünü göstermeye devam ediyor. Kripto paralar ile toplanan bağışlar artmaya devam ederken, Ukrayna’nın resmi kaynaklarından gelen açıklamada, kripto para bağışlarında artık Polkadot’un (DOT) da kabul edileceği bildirildi.

  Rus askerlerinin Ukrayna topraklarına girerek işgal harekatına başlaması ile birlikte Ukrayna halkına ve Ukrayna ordusuna ulaştırılmak üzere dünya genelinde çeşitli yardım ve bağışlar toplanmaya başladı. Kripto paralarla da toplanan bu bağışlar için Ukrayna’da Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether (USDT) cüzdanları açılmıştı. Ukrayna’nın resmi kaynaklarının Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarında, bu bağışlarda artık Polkadot’un da kabul edileceği bildirildi. Polkadot’un kurucusu Gavin Wood, geçtiğimiz gün DOT cüzdanının açılması durumunda 5 milyon dolarlık DOT bağışında bulunacağını söylemişti.

  Batılı Devletler Kripto Eleştirilerini Askıya Aldı

  Batılı devletler genel olarak kripto paralara karşı olan tavırlarıyla biliniyordu. Ancak Rusya’nın işgal harekatına karşı çıkan ve yaptırımlar uygulayan Batılı devletlerden, şu ana kadar Ukrayna için toplanan kripto para bağışlarına hiçbir şekilde eleştiri gelmedi. Bu durum kripto para ekosisteminin bir kez daha gücünü göstermesi olarak yorumlandı. Ukrayna hükümetinin ve kâr amacı gütmeyen organizasyonların BTC, ETH ve USDT hesapları açmasından sonra birkaç gün içinde 20 milyondan fazla kripto para yardımı toplandı. Ukrayna hükümeti bu fonlarla tahliye edilen halka gıda yardımı yaparken, askerlere de yaşam malzemeleri ve yakıt yardımları sağlıyor.

  Ukrayna Hükümeti DOT Hesabı Açıldığını Duyurdu

  Ethereum’un kurucu ekibinde yer alan ve aynı zamanda Polkadot’un kurucusu olan Gavin Wood, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya yardım amacıyla DOT hesabı açılması halinde kendisinin de 5 milyon dolarlık DOT bağışında bulunacağını dile getirmişti. Wood’un bu açıklaması sonrası Ukrayna hükümeti kayıtsız kalmayarak bir DOT hesabı açtı. Hükümetten konuya ilişkin gelen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Ukrayna halkı, özgürlüğünü korumak için savaşırken, küresel kripto para topluluğunun desteği ve bağışları için minnettardır. Artık Polkadot bağışlarını da kabul ediyoruz.”

  Kısa Sürede Binlerce DOT Toplandı

  Ukrayna hükümetinin sosyal medyadan söz konusu duyuruyu yapmasından kısa bir süre sonra, açılan DOT hesabına binlerce DOT gönderildi. Gönderilen DOT bağışlarının değeri 200 bin dolar seviyesini aştı ve bağışlar artmaya da devam ediyor. Bir diğer yandan dijital varlık araştırma şirketi Elliptic verilerine göre şu ana kadar Ukrayna’ya 25 binden fazla dijital varlık bağışı yapıldı. Öte yandan verilere göre 3 Bitcoin balinası bu bağış hesaplarına 3 milyon dolarlık kripto para gönderdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle