Kripto Para

BTC 10 yıllık rekoru kırdı, 2. çeyrek verileri sert geldi!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) her ne kadar Temmuz ayına geçiş gecesinde hafif toparlanma göstermiş olsa da son 10 yılın en kötü çeyrek performansını sergiledi. Haziran ayının sonlanmasıyla birlikte Bitcoin fiyatında sadece 2. çeyrekte yaşanan düşüş %58 olarak kaydedildi.

  Bitcoin (BTC), kripto para tarihinin en sert ayı sezonlarından birini yaşıyor. Daha önce de birçok kez sert düşüşlerle derin değer kayıpları yaşamış olan Bitcoin, Kasım 2021’de başlayan düşüşlerle birlikte beklenmedik seviyelere kadar geriledi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para sıkılaştırma politikası ve faiz artırımları, Rusya-Ukrayna savaşı, kripto para sektöründe birçok şirketin finansal olarak iflas noktasına ulaşması gibi birçok etken bu süreçte düşüşlerin derinleşmesine neden oldu. Yaşanan düşüşlerle birlikte Bitcoin, son 10 yılın en kötü çeyrek performansını sergiledi.

  Bitcoin 2. Çeyrekte Yüzde 58 Değer Kaybetti

  CryptoCompare verilerine göre Bitcoin, 2022 yılının ikinci çeyreğinde yaşadığı kötü performansı, 10 yıldan uzun bir süredir yaşamıyordu. Haziran ayının kapanış günüyle birlikte değerlendirildiğinde, eldeki verilere göre Bitcoin’de 2022 yılının ikinci çeyreğinde %58 oranında bir değer kaybı yaşandı. Bitcoin bundan daha büyük bir değer kaybını daha önce 2011 yılının üçüncü çeyreğinde yaşamıştı. Kasım 2021’den bu yana halihazırda düşüş eğiliminde olan Bitcoin’in değer kayıplarına etki eden faktörlere Mayıs ayında UST ve LUNA krizinin eklenmesiyle 10 yıllık rekor kırıldı.

  Ethereum da Bitcoin’e Ortak Oldu

  Mayıs ayında Terra blok zincirinde görülen krizin ardından Haziran ayında ise Celsius ile 3AC şirketinin iflas noktasına gelmesi Bitcoin’deki düşüşleri hızlandıran etkenler oldu. Bu etkenlerin bir araya gelmesiyle birlikte Bitcoin’de, sadece Haziran ayında görülen değer kaybı da %39,8 olarak kaydedildi. Diğer yandan Ethereum (ETH) da Bitcoin’e paralel olarak 2015 yılından bu yana en kötü çeyrek performansını ortaya koydu. Ethereum’daki değer kaybı, 2022 yılının ikinci çeyreğinde %69,3 olarak kaydedildi.

  Analist Jacob Joseph Düşüşleri Değerlendirdi

  CryptoCompare analisti Jacob Joseph konuya ilişkin değerlendirmesinde eski düşüşleri de ele aldı. Joseph açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “2017 yılının 4. çeyreğinde Bitcoin 19 bin 870 dolardan, 2018 yılının 4. çeyreğinde 3 bin 170 dolara inmişti. Benzer düşüşler daha önceki boğa-ayı sezonlarında da yaşandı. 2013 yılının 4. çeyreğinde 1.239 dolar olan Bitcoin, 2015 yılının ikinci çeyreğinde 221 dolara düşmüş ve yüzde 82,2’lik bir gerileme yaşamıştı. Bu verilerden anladığım, dünyada aynı makroekonomik durumlar devam ederse düşüşlerin seviyesinin de artacağıdır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle