BTC bakırla eşdeğer, altınla kıyaslanamaz – Goldman Sachs

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), özellikle 2020’nin ortalarından bu yana altın ile karşılaştırılıyor. Birçok kişinin “dijital altın” yakıştırması yaptığı Bitcoin için bu alanda bir açıklama da ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan Goldman Sachs’tan geldi. Goldman Sachs analisti bu konuda BTC yatırımcılarının hoşuna gitmeyecek açıklamalarda bulunmuş olabilir.

  Bitcoin (BTC) 16 Aralık 2017’de 20 bin dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. O dönemden sonra kademeli olarak gerileyen BTC, yavaş yavaş altınla kıyaslanmaya başladı. 2020 yılının ortalarında, Covid-19 salgınının da etkisi ile BTC kaybettiği popülariteye tekrar kavuşmaya başladı. Bu durum, tozlu raflara kaldırılan altın-BTC kıyaslamalarını da tekrar gündeme getirir oldu. Bitcoin 16 Aralık 2020’de 20 bin doları aşıp büyük ralliyi başlatınca, altın kıyaslamaları daha yoğun şekilde gündeme gelir oldu.

  Goldman Sachs, Altın Savunmaya Devam Ediyor

  Bu kapsamda ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşları olan JPMorgan ve Goldman Sachs, zaman içinde fikir ayrılıkları ve fikir değişiklikleri yaşamış olsa da birçok kez bu konuda raporlar yayınladı. Bir dönem JPMorgan analistleri, BTC’nin ilerleyen dönemlerde altının yerini alacağını dile getirdiğinde, Goldman Sachs analistleri bu görüşe karşı çıkmıştı. Söz konusu dönemde “Bitcoin’in altının yerini asla alamayacağını” söyleyen Goldman Sachs, yine benzer yorumlar ile gündeme geldi.

  Kripto para piyasalarında Bitcoin, birçok kişi tarafından “dijital altın” olarak tanımlanıyor. Özellikle Bitcoin’in pandemi sürecinde enflasyona karşı tutunacak bir dal gibi işlev görmüş olması, onun ciddi yükselişler elde etmesini sağladı. Ayrıca birçok kurumsal şirketin de enflasyona karşı korunma amacı ile Bitcoin yatırımı yaptığı biliniyor. Goldman Sachs Üst Düzey Emtia Sorumlusu Jeff Curie ise bu konuda biraz daha katı ve karşıt olduğunu gösterdi.

  Curie’den Bakır, Altın ve BTC Açıklamaları

  Curie’ye göre Bitcoin aslında altına eşdeğer değil ve iki varlığın birbirleri ile kıyaslanmaması gerekiyor. Curie’ye göre hem BTC hem de bakır, “riskli” varlıklar ve volatilite karşısında her ikisi de dayanıksız. Curie, altının ise “çok daha risksiz” bir varlık olduğunu, BTC kadar volatil olmadığını vurguladı.  Analistin BTC ve bakır örneğinin temelinde ise kendisinin işaret ettiği şekilde, iki varlık arasında 10 yıllık korelasyon yer alıyor. Curie’ye göre BTC grafikler ile “kesinlikle” bakır ile özdeşleşiyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle