Kripto Para

Tayland'ta 4 çeşit kripto para yasağı geldi!

  Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 Haziran Cuma günü bir açıklama yaptı. SEC, 16 Haziran Çarşamba günü yürürlüğe girecek olan “Dijital Varlık Raporu, Şartlar ve Prosedürler” konulu yönergenin onaylandığını duyurdu. Yönergede meme (MEM), NFT (non-fungible-token) ve taraftar token tabanlı kripto paraların kullanımının yasaklanması yer alıyor.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında dünya genelinde inanılmaz bir benimseme ile karşılaştı. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren kurumsal yatırımcıların sektöre girmesi, yüz binlerce bireysel yatırımcıyı da harekete geçirdi. Bununla birlikte sektörün sınırları genişledi ve kripto para piyasaları tarihi zirve noktalarına ulaştı. Bu büyüme karşısında ülkeler ise elbette kayıtsız kalmadı. Sektörün barındırdığı “risklerden” dolayı ülkelerde kripto paralara ilişkin çeşitli düzenleme çalışmaları başladı ya da var olan çalışmalar hızlandı.

  “Dijital Varlık Raporu, Şartlar ve Prosedürler” Konulu Yönerge Onaylandı

  Bu çalışmalara birçok ülkeden birçok örnek karar geldi. Ülkemizde de örneğin kripto paraların alışverişlerde kullanımı yasaklandı. Genellikle ülkeler, kripto para sektöründeki düzenleyici adımları, yasaklayıcı çerçevelerle belirlemeye çalıştı. Bunun bir benzer örneği de bu kez Tayland’dan geldi. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 Haziran Cuma günü yaptığı açıklamasında, “Dijital Varlık Raporu, Şartlar ve Prosedürler” konulu yönergenin onaylandığını duyurdu. Yönerge, 16 Haziran Çarşamba günü yürürlüğe girecek.

  Yönerge Hangi Kripto Paraları Yasaklıyor?

  Söz konusu yönergenin içeriğinde kripto paralara yönelik kısıtlama ve yasaklama kararları bulunuyor. 18/2564 sayılı kripto para borsası yönergesi olarak yürürlüğe girecek olan yönergede bazı kripto para çeşitlerinin kullanımı yasaklanıyor. Bu çeşitler arasında ise meme (MEM), NFT (non-fungible-token) ve taraftar token tabanlı kripto paralar ve kripto para borsaları tarafından piyasaya sürülen kripto paralar bulunuyor. Tayland’da alınan bu kararın, piyasada bazı popüler altcoinleri etkilemesi bekleniyor.

  Tayland’da Alınan İlk Sert Düzenleme Kararı Bu Değil

  Kripto para piyasalarında, özellikle çok ciddi şekilde yükseliş göstermiş olan Dogecoin (DOGE) ve ona benzeyen köpek temalı kripto paralar gibi MEM token’ların “olumsuz” yönde etkilenmesi bekleniyor. Tayland, kripto paralar konusunda ilk kez bu denli sert yasaklama adımları atmıyor. Daha önce de 2021 yılında Tayland, kripto para odaklı firmalara ve trader’lara yönelik sert düzenleme adımları atmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle