Kripto Para

Dev şirket BTC ETF’i için başvurdu! İhtimaller güçleniyor

  Farklı alanlarda ETF’ler sunan ve bir yatırım yönetim şirketi olan AdvisorShares, bu kez de Bitcoin (BTC) ETF’i sunmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu. Başvuru, SEC Başkanı Gary Gensler’in, ETF’lere daha sıcak bakmaya başladığını açıklaması sonrası geldi.

  Yönetimi altında 1 milyar dolarlık varlık bulunan, farklı temalarda ETF’ler sunan ve bir varlık yönetim şirketi olarak hizmet veren AdvisorShares, bu kes yönünü Bitcoin’e (BTC) çevirdi. Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in yakın tarihte yaptığı bir açıklamasında ETF’lere daha sıcak baktığının sinyallerini vermesinden sonra, SEC’ye BTC ETF’i için başvuruda bulundu. SEC’nin, AdvisorShares’in başvurusunu incelemesi ve daha sonrasında bu başvuruya bir yanıt vermesi gerekiyor.

  Bitcoin’e Doğrudan Yatırım Yapılmayacak

  ABD Maryland merkezli AdvisorShares şirketi, SEC’ye başvurusunu 20 Ağustos Cuma günü yaptı. Şirketin yaptığı başvuruya göre AdvisorShares Managed Bitcoin ETF’i, “varlıklarının tamamını ya da büyük kısmını BTC üzerinde borsalarda işlem gören vadeli işlem sözleşmelerine” ve de teminatlara yatıracak. Yatırım yönetim şirketi, söz konusu başvurusunda, doğrudan Bitcoin’e yatırım yapılmayacağını da belirtti.

  Fonun yatırım stratejilerine rehberlik etmek için, kaynaklarını ve diğer araştırmalarını kullanarak fonun alt danışmanı olarak görev yapacak olan firma da Morgan Creek Capital olacak. SEC’nin, daha önce gelen BTC ve Ethereum (ETH) ETF başvurularına karşı olan tavrı biliniyor. Bu nedenle AdvisorShares şirketinin başvurusuna nasıl bir yanıt verileceği merak ediliyor. Ancak bu noktada Gary Gensler’in açıklamaları da önemli bir rol oynuyor.

  Gary Gensler’in Açıklamaları Umutlandırdı

  SEC Başkanı Gary Gensler, Ağustos ayı başlarında yaptığı açıklamasında, yalnızca BTC vadeli işlem sözleşme işlemleri yapma taahhüdü veren BTC ETF başvurularına daha sıcak bakacağını dile getirmişti. Bu açıklama haliyle kripto para piyasalarında heyecan yarattı. Şu an SEC’nin elinde 10’dan fazla BTC ve ETH başvurusu bulunuyor. Gensler’in açıklamaları sonrası, ABD’de bir kripto para ETF ihtimali artık daha güçlü görünüyor.

  Her ne kadar kripto para piyasalarında 2021 yılında kurumsal şirketlerin yatırımları sektöre yön vermiş olsa da birçok kurumsal şirketin, risk analizleri yaparak kripto para yatırımları için onaylanacak bir ETF beklediği biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle