Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 13 – 19 Eylül 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki değişimler, popüler analistlerin de dikkatinden kaçmamaktadır. Lider kripto para birimi BTC fiyatı geride kalan 7 günde yine inişli çıkışlı bir grafik çizdi. Bir süredir konsolidasyon sürecinde olan Bitcoin fiyatında düşük volatilite görülmesi de yatırımcıları endişelendirdi.

  13 Eylül ile 19 Eylül 2021 tarihleri arasında Bitcoin fiyatına etki eden gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  13 Eylül Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın açılış gününde Bitcoin fiyatı yüzde 2.42 oranında düzeltme yaşadı. BTC üzerindeki satış baskısının devam etmesi yatırımcıları tedirgin etti. Günün sonunda BTC fiyatı 44.949 dolardan işlem gördü. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki gelişmeler analistler tarafından izlenirken, basında yer alan haberler de dikkat çekti. 

  Bitcoin'i yasal para kabul eden El Salvador'da yabancı yatırımcıların Bitcoin'den elde ettikleri kârların vergiye tâbi olmayacağı belirtildi. Açıklamayı yapan başkan Bukele'nin danışmanı, yabancı yatırımları teşvik etmek için böyle bir karar aldıklarını vurguladı.

  En son ağustos ayında 3907 adet Bitcoin alan MicroStrategy, 5050 Bitcoin daha satın aldığını duyurdu. Dev yazılım şirketi, BTC başına ortalama 48099 dolar ödediğini açıkladı. Son alımla beraber ise şirketin rezervindeki toplam Bitcoin sayısı 114 bini geçti. 

  14 Eylül Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında bir süredir beklenen yükseliş hareketi 14 Eylül Salı günü yatırımcıların yüzünü güldürdü. Lider kripto para birimi BTC fiyatında yüzde 4.73 oranında yükseliş yaşandı ve 47 bin dolar seviyesinin üzerine çıkıldı. Bu değer artışı yatırımcıların bir süredir beklediği trendin ilk adımı şeklinde yorumlanırken analistler yükselişin devam edebileceği yorumlarını yaptı. 

  Deneyimli analist Peter Brandt, Bitcoin hakkında yaptığı yorumda "Şu an yüksek fiyatların olduğu bir dönemde başlamış tıkanıklık bölgesindeyiz" dedi. “Tıkanıklık bölgelerinde yapılan FOMO işlemleri pahalı olabilir.” diyerek uyarılarda bulunan analist, bazı BTC destekçilerinden tepki gördü. 

  ABD’de Temsilciler Meclisi ve Senato’nun trilyon dolarlık harcama planına yeni bir kripto para kuralı getirmeyi planladığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. İddialara göre, Richard Neal, 3.5 trilyon doları bulan harcama paketinin finansmanı için bir dizi önlem getirmeye hazırlanıyor.

  15 Eylül Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bir süredir konsolide olan Bitcoin fiyatındaki yükseliş trendi 15 Eylül Çarşamba gününde devam etti. Borsalardan gelen verilere göre BTC fiyatı gün içinde yüzde 2.24 oranında yükselerek 48.130 dolara kadar ulaştı. Bazı analistler, BTC fiyatı üzerindeki satış baskısının devam ettiğini vurguladı. 

  2021 yılının ikinci Bitcoin Core güncellemesi olan 22.0 versiyonu yayınlandı. Yeni güncelleme, kullanıcıların Bitcoin ağıyla etkileşime girmesini sağlayan iletişim kanalları olan "uzaktan prosedür çağrıları"nı (RPC'ler) büyük ölçüde destekliyor. 

  Uluslararası bir dijital varlık ve finansal teknoloji şirketi BitOoda, son raporunda Bitcoin'in şu anda kurumsal firmalar tarafından "en yatırım yapılabilir" kripto para olarak görüldüğünü açıkladı. Regülasyonlardaki belirsizliğe rağmen madencilik rakamlarının yükseliş göstermesi bu sonuca sebep olarak gösterildi. 

  16 Eylül Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para sektörü genelinde hissedilen belirsizlikler Perşembe gününde piyasaya yansıdı. Eski dönemlerine kıyasla düşük volatilitesiyle dikkat çeken Bitcoin fiyatında yüzde 0.80 oranında bir geri çekilme yaşandı. En büyük kripto para birimi bu satışlarla birlikte 47.748 dolardan işlem gördü. 

  Amerikan çok uluslu finansal hizmet şirketi Fidelity'nin, SEC ile bir ETF toplantısı gerçekleştirdiği ve büyük yatırımcı baskısı sebebiyle Bitcoin ETF başvurusunun onaylanmasını talep ettiği belirtildi.

  Ukrayna'da Başkan Zelenski'nin, ülkede Bitcoin'i yasal para haline getirme çalışmaları kapsamında bir heyeti El Salvador'a gönderdiği ortaya çıktı. Ukrayna Başkanı’nın gelecek yıllarda Bitcoin'in de dahil olduğu çift paralı bir sistem kurmayı düşündüğü öne sürüldü. 

  17 Eylül Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Dünkü düşüş hareketinden sonra güne negatif yönde başlayan Bitcoin zaman zaman yükseliş hareketleriyle canlanma gösterse de istenilen sıçramayı yapamadı. 17 Eylül Cuma gününde BTC fiyatında yüzde 1 oranında kayıp yaşanırken fiyat yeniden 47.282 dolar seviyesine kadar geriledi. Bunun yanı sıra kripto para basınında dikkat çeken haberler yer aldı. 

  Uzun yıllar boyunca hiç hareket etmeyen Bitcoin cüzdanlarındaki hareketlilik son günlerde artmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde içinde 120 milyon dolarlık Bitcoin bulunan bir adresten yapılan çıkış dikkat çekmişti. Şimdi de içinde 290 Bitcoin bulunan bir hesaptan çıkarılan BTC’ler Binance borsasına gönderildi.

  Dünyanın en büyük sinema salonu zinciri AMC Entertainment geçtiğimiz ay, Bitcoin‘i yıl sonuna kadar kabul etmeye başlayacağını duyurmuştu. Dev şirket, son açıklamasında BTC dışında bazı kripto para birimlerinin de ödeme sistemine dahil edileceğini belirtti. 

  18 Eylül Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin fiyatında bir miktar sıçrama yapılması yatırımcıları sevindirdi. Hafta başından beri kısıtlı yükselişiyle yatırımcısını memnun edemeyen Bitcoin fiyatında yüzde 2.17 oranında bir artış daha görüldü. Bu gelişmenin ardından en büyük kripto para biriminin fiyatı 48.306 dolara çıktı. 

  Analistler, uzun dönem fiyat hareketinde etkili bir gösterge (indikatör) olan “Golden Cross”, Bitcoin’in grafiğinde gerçekleştiğini söyledi. Uzmanlara göre son Golden Cross hareketi gerçekleştiğinde, Bitcoin fiyatlanması olumlu seyretmiş ve yüzde 700’e varan bir artış göstermişti.

  İngiltere’de kurulan finansal teknoloji firması Revolut, ofis harcamaları için Bitcoin ile ödeme yapmaya hazırlanıyor. Şirket, Dallas’taki ABD’nin en büyük WeWork ofisinde 300 çalışan kapasiteli bir paylaşımlı ofis için Bitcoin ile ödeme yapacak. 

  19 Eylül Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatındaki düzeltme, yatırımcıların moralini bozdu. Dünkü yüzde 2’lik yükselişten sonra yine yüzde 2.21 oranında değer kaybeden BTC bu hareketiyle dünkü kazançların hepsini geri verdi. Lider kripto para birimi BTC fiyatı böylelikle haftayı 47.238 dolar seviyesinde kapattı. 

  Bitcoin'i ülkede yasal bir para olarak kabul eden El Salvador, ilk etapta 400 BTC alımı yaptığını açıklamıştı. Bir süre sonra BTC fiyatının düşmesiyle birlikte rezervine 150 BTC daha ekleyen Orta Amerika ülkesi, yeni yatırımını duyurdu. El Salvador, bir kez daha alım yaptı ve toplam Bitcoin sayısını 700'e çıkardı.

  2012 yılında 8 bin dolar civarında Bitcoin yatırılan ve bugünkü değeri 28 milyon dolar olan bir cüzdan, uzun süren durgunluğun ardından harekete geçti. 9 yıl aradan sonra ilk kez çevrimiçi hale gelen cüzdan sahibi 616 Bitcoin'i farklı bir adrese taşıdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle