BTC dipten mi döndü? Bu 2 veri hala düşüş sinyali veriyor

  Kripto para piyasasında düşüş trendinin devam edip etmeyeceğini merak eden yatırımcılar, usta analistlerin açıklamalarını yakından takip ediyor. Uzmanlar ise zincir üstü faaliyet ve türev piyasası verilerine göre piyasada daha fazla düşüş bekliyor…

  Kripto para analistleri, piyasadaki son durum hakkında bilgi sahibi olmak için çeşitli stratejilere başvuruyor. Bitcoin (BTC) fiyatının dip yapıp yapmadığını inceleyen uzmanlar, zincir üstü faaliyet ve türev piyasası verilerine bakarak, piyasada daha fazla düşüş yaşanabileceğini ifade ediyor.

  BTC alım opsiyonları, alıcıların vade tarihinden önce belirlenen bir fiyattan Bitcoin satın almasını sağlıyor. Bunun tam tersi olan BTC satım opsiyonları ise satıcılar için sigorta görevi üstlenerek olası fiyat düşüşlerine karşı koruma yapmalarına yardımcı oluyor. Piyasa yapıcılar ve profesyonel yatırımcılar yükseliş beklediğinde, alım opsiyonlarının primi yükseliyor. 

  Bitcoin Fiyatında Sigorta Maliyetleri Arttı

  Lider kripto para analistlerinin yaptığı araştırmalar sonucunda Bitcoin’in kritik olan 47 bin dolar desteğini kaybettiği 16 Mayıs tarihine kadar görünüm pozitif yöndeydi. Ancak piyasada yaşanan sert düzeltmeler ile birlikte veriler düşüş işaret etmeye başladı. Bu kapsamda koruyucu opsiyonlarının maliyeti yükselince analistler, piyasada daha fazla düşüş yaşanabileceğini söylüyor. 

  Bu verilerin yanı sıra kripto para analistleri son dönemde aktif olan BTC sayısını da göz önünde bulunduruyor. Göstergeye dahil olan adreslerin ne kadar eski olduğu hakkında bilgi bulunmadığı için tek başına olumlu ya da olumsuz sonuçlara varılamıyor. BTC fiyatındaki büyük ralli öncesindeki aylarda hareket ettirilen arzda büyük bir artış olması dikkatlerden kaçmadı. 

  BTC Fiyatı Henüz Dip Yapmamış Olabilir

  Kripto para piyasasında sert bir düşüş yaşandığında yatırımcıların mevcut fiyat seviyesinden katılım sağlamaya yani BTC alımlarına artık ilgi duymadığı görülüyor. Son 1 ay içindeki BTC aktif cüzdan sayısı Ekim 2020 öncesinde görülen seviyelerden hala yüksek seviyede yer alıyor. Analistler bu veriler ışığında Bitcoin fiyatında henüz dip yapılmamış olabileceğini de göz önünde bulundurmaya başladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle