Kripto Para

Dev borsa o ülkeden de çekilme kararı aldı!

  Çin’de kripto para sektörüne yönelik kapsamlı yasaklama ve kısıtlama adımları atılınca Çin’den çekilme kararı alan dev kripto para borsası Huobi, bu kez de benzer bir kararı Singapur için aldı. Huobi, Singapur’un “kısıtlı yargı alanı” listesine eklendiğini ve ülkeden çekilme kararı aldıklarını duyurdu.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında birçok hareketlilikle karşılaştı. Bitcoin (BTC) öncülüğünde gelen devasa artışların yanı sıra sektörde ciddi değer kayıpları da yaşandı. Bu değer kayıplarının en büyüğü ise Mayıs ayında %50’nin üzerinde gelen geri çekilme ile görüldü. Mayıs ayındaki çöküşün arkasında, büyük oranda Çin’in kripto paralara karşı başlattığı savaş yer almıştı. Bu savaşı aylarca sürdüren Çin’in hamleleri sonrasında dev kripto para borsası Huobi, Çin’den çekilme kararı almıştı. Huobi Global, Çin için aldıkları kararın bir benzerini şimdi Singapur için aldı.

  Huobi Global Tarafından Yapılan Açıklama

  Huobi Global tarafından yapılan açıklamaya göre borsa, “ülkenin yasalarına uymak için” Singapur’u “kısıtlı yargı alanları” listesine eklediğini duyurdu. Borsa, 22 Mart 2022 tarihine kadar Singapurlu kullanıcılarının, bakiyelerini çekmelerini ve pozisyonlarını kapatmalarını istedi. Söz konusu duyuru 9 Kasım tarihinde yapıldı ve duyuruda şu ifadeler yer aldı:

  “Singapur yasalarına uymak için Singapur’u kısıtlı bir yargı alanı olarak dahil etmemiz gerekecek. Ne yazık ki bu, Huobi Global’in artık Singapur merkezli kullanıcılara hizmet veremeyeceği anlamına geliyor.”

  Huobi İçin Yasaklı Bölgeler Arasına Singapur da Eklendi

  Huobi Global yaptığı açıklamasında, Singapurlu kullanıcılarının hesaplarının 31 Mart tarihinde tamamen kapatılacağını da doğruladı. Huobi Global’in kullanıcı sözleşmesinde yasaklı bölgeler arasında ABD ve Japonya bölgeleri de yer alıyor. Öte yandan şirket, geçtiğimiz aylarda Çin’nden de çekilme kararı almıştı. Şimdi ise listeye Singapur da eklendi.

  Kripto Para Sektörü ve Singapur

  Kripto paralar için son yıllarda Singapur ve Fintech inovasyon merkezi haline gelmeye başlamıştı. Her ne kadar Huobi bu bölgeden çekilme kararı almış olsa da denemelere açık düzenlemeler ve devam etmekte olan CBDC projesi ile Singapur, kripto para sektörünün “rüya hedefi” konumunda bulunuyordu. Fakat son hamleler, bu hedeflerin aksayabileceği ya da ilerleyen dönemlerde tam tersine dönebileceğinin sinyallerini vermeye başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle