Kripto Para

ABD’de TÜFE verileri açıklandı, Bitcoin patlama yaşadı!

  Küresel finans piyasalarında olduğu gibi kripto para piyasalarında da gözler uzun bir süredir ABD Temmuz 2022 enflasyon verilerindeydi. 10 Ağustos Çarşamba günü açıklanan TÜFE verileri ile birlikte kripto para piyasalarında yukarı yönlü sert fiyat hareketleri yaşandı. Enflasyon verileri, beklentilerin altında kaldı.

  ABD Merkez Bankası (Fed), 2022 yılında politika faizinde artırım uygulamaya başladı. Yükselen enflasyon ile mücadele kapsamında şahin politikasını benimseyen ve faiz artışları uygulayan Fed’in adımları, kripto para piyasalarının uzun bir süre baskılanmasına neden oldu. Doların piyasalarda güç kazanması ve piyasalardaki doların azalması ile Bitcoin (BTC) ve kripto paralar düşüş eğilimine geçmişti. Fed’in adımları sonrası Temmuz ayı enflasyon verileri merakla bekleniyordu ve sonunda veriler açıklandı. ABD’de Temmuz ayı enflasyon verilerinin, beklentilerin altında kalması ile kripto paralarda pump yaşandı.

  ABD Temmuz 2022 TÜFE Verileri

  ABD 2022 Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri açıklandı. ABD Temmuz ayı TÜFE verileri, beklentilerin altında kaldı ve bununla birlikte kripto paralarda topyekun yükseliş hareketleri başladı. Temmuz ayı TÜFE beklentileri ve açıklanan veriler şöyle kaydedildi:

  • Gerçekleşen aylık %0,0 – Beklenti %0,2 – Bir önceki %1,3
  • Gerçekleşen aylık (çekirdek) %0,3 – Beklenti %0,5 – Bir önceki %0,7
  • Gerçekleşen yıllık %8,5 – Beklenti %8,7 – Bir önceki %9,1
  • Gerçekleşen yıllık (çekirdek) %5,9 – Beklenti %6,1 – Bir önceki %5,9

  BLS’nin Açıklamaları Sonrası Piyasada Pump Etkisi Görüldü

  Temmuz ayında enerji fiyatlarında %4,6 oranda gerileme yaşanırken, gıda fiyatlarında %1,1 oranda artış gerçekleşti. Öte yandan elde edilen verilere göre gıda ve enerji haricinde tüm kalemler endeksi Temmuz ayında %0,3 oranda artış gösterdikten sonra %0,7 oldu. Motorlu araç tamiri, giyim için endeksler, ev eşyaları ve operasyonları ile rekreasyon da Temmuz ayında sabit kaldı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan (BLS) yapılan enflasyon açıklamaları sonrasında USD ve Bitcoin’de hareketlilikler yaşandı.

  Bitcoin ve Dolar Kurunda Hareketlilik

  Lider kripto para birimi Bitcoin, 10 Ağustos Çarşamba gününe Investing.com verilerine göre 23 bin 150 dolar seviyesinde giriş yaptı. ABD Temmuz ayı TÜFE verilerinin açıklanmasından önce 22 bin 900 dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin, verilerin açıklanması ile birlikte kısa sürede %4’ün üzerinde değer artışı yaşadı ve bu artış, genel olarak piyasalarda pump etkisi yarattı. Bir diğer yandan yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru da veriler sonrası 17,96 TL seviyesinde dengelendi.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle