Kripto Para

Kazakistan’daki madenciler ülkeden kaçmaya başladı!

  Çin’de başlayan kripto yasakları sonrasında Kazakistan, hem ucuz enerji fiyatları hem de konumu sayesinde kripto para madencilerinin en uğrak bölgelerinden biri haline gelmişti. Ancak elde edilen son verilerde, madencilerin Kazakistan’dan akın akın ayrıldıkları ortaya çıktı.

  Çin Mayıs 2021’de kripto para piyasalarına yönelik yasak adımlarını atmaya başlarken, ilk olarak hedefine kripto para madencilerini almıştı. Çin’de madencilik işlemleri yasaklanınca, ülkedeki madenciler de farklı ülkelere göç etmeye ya da ellerindeki cihazları elden çıkarmaya başlamıştı. Çin’den ayrılan birçok madencinin en çok uğradığı duraklardan biri de Kazakistan olmuştu. Konumu ve enerji fiyatlarındaki ucuzluk sayesinde madencilerin uğrak adresi olan Kazakistan’da madencilere karşı alınan sert önlemler sonrası, madencilerin ülkeyi terk etmeye başladıkları ortaya çıktı.

  Madenciler Kazakistan Dışına Kaçıyor

  Kazakistan Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Derneği, Kazakistan’daki yasak madencilik şirketlerinin ve madencilik çiftliklerinin yaklaşık üçte birinin ülkeyi terk ettiğini açıkladı. Derneğin başkanı Alan Dorzhiev konuya ilişkin yaptığı açıklamada, madencilerin Kazakistan’dan kaçışının en büyük etkenlerinden birinin, son dönemlerde artan vergi oranları ve yükselen elektrik ücretleri olduğunu ifade etti. Başkan Dorzhiev, ülkede son zamanlarda sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin faturasının madencilere kesildiğini ve yakında kripto paralara yönelik gelecek regülasyonların da bu göçlerde payının olduğunu belirtti.

  Kazakistan Lider Konumunu Yitirebilir

  Dernek başkanı Dorzhiev, Kazakistan’da çok ciddi bir dışa madenci göçü başladığını ve şimdiden madencilerin üçte birinin ülkeden kaçtığını ifade etti. Bu durumun devam etmesini beklediklerini ifade eden Dorzhiev, bu göçler yüzünden Kazakistan’ın madencilik alanındaki lider konumunu da yitireceğini söyledi. Dorzhiev’in konuya ilişkin açıklamalarının yanı sıra konuyla bağlantılı bir açıklama da Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov’dan geldi. İsmailov, sanal paralara karşı ciddi önlemler alınması gerektiğini savundu.

  “Çok Ciddi Önlemler Almalıyız”

  Su Komitesi toplantısında konuşan Başbakan İsmailov, ülkede sanal paralara karşı ciddi önlemler alınması gerektiğini belirtti. Öte yandan madencilik faaliyetlerine ilişkin de konuşan İsmailov, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Çevreye zarar veren madencilere elektrik ve internet hizmetinin verilmemesi gerekiyor. Çok ciddi önlemler almalıyız. Acil önceliğimiz ülkenin güneyine su sağlamaktır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle