Kripto Para

DAEŞ’e BTC gönderen şahsa 12 yıl hapis cezası!

  Birleşik Krallık’ta, Bitcoin’i (BTC) kullanarak terör örgütü DAEŞ’e para gönderdiği tespit edilen bir kişi 12 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Bu gelişme, kripto paraların kara para aklama ve terörü finanse etme gibi alanlarda kullanıldığı eleştirileri bir kez daha gündeme getirdi.

  Kripto para piyasalarının çok ciddi şekilde yaygınlaşması ile birlikte, birçok ülkenin ve kuruluşun kripto paralara karşı yaklaşımları da şekillendi. Bazı bölgelerde kripto paralar benimsenirken, bazı bölgelerde bu varlıklar “mücadele edilmesi gereken” varlıklar olarak değerlendirildi. Örneğin Avrupa  Merkez Bankası (ECB) Christine Lagarde ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen gibi isimler, kripto paralar konusunda benzer şekilde açıklamalarda bulunarak, kripto paralara karşı önlem alınması gerektiğini belirten isimler arasında bulunuyor.

  Kripto Paraların Yasadışı İşlemlerde Kullanıldığı İddiaları

  Lagarde, geçtiğimi aylarda yaptığı açıklamalarda kripto para birimlerinin yasa dışı faaliyetlerde çok yoğun şekilde kullanıldığını iddia etmişti. Öte yandan Janet Yellen da Hazine Bakanlığı’nda göreve başlamadan önce yaptığı konuşmalarda kripto paraları Lagarde’ye benzer şekilde karşısına almıştı. Her iki isim de kripto paraların kara para aklama ve terörü finanse etme gibi alanlarda yoğun şekilde kullanıldığını iddia etmişti. Bu açıklamalar uzun süredir, söz konusu dönemlerde olduğu kadar sık şekilde gündeme gelmiyordu. Ancak Birleşik Krallık’ta yaşanan son örnek, bu açıklamaları hatırlattı.

  BTC ile İşlemler Yaptığı Tespit Edildi

  Leicestershire’da yaşayan 28 yaşındaki Hisham Chaudhary, mahkeme karşısına çıktı. 2016 yılından bu yana terör örgütü DAEŞ’e üye olduğu şüphesiyle mahkemeye çıkan Chaudhary’nin, kripto para kullanarak DAEŞ’e on binlerce sterlin değerinde para gönderdiğini yalanladı. Şüphelinin, 52 bin sterlin değerindeki parayı Bitcoin’e (BTC) dönüştürüp, bunun bir bölümünü de bilinmeyen bazı adreslere gönderdiği tespit edildi.

  4 Suçtan Toplam 12 Yıl Ceza Aldı

  İngiliz polisleri tarafından yapılan açıklamaya göre, Hisham Chaudhary sık sık Bitcoin ile işlemler yapıp, Suriye’deki kamplara gitmiş olan DAEŞ üyelerini kurtarmak için insan kaçakçılarına kripto paralarla ödeme yapıyordu. Ayrıca Chaudhary’nin, sosyal medyada “John Smith” takma ismiyle İngiltere’de halka cihat çağrısı yaptığı da tespit edildi. Şüpheli şahıs, çıktığı mahkemede “terörü finanse etmek” suçu da dahil olmak üzere, toplam 4 suçtan 12 yıl hapis cezası aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle