Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 28 Eylül – 5 Ekim 2021 

  Kripto para piyasasında inişli çıkışlı bir performans çizen Ethereum fiyatındaki belirsizlikler devam ediyor. En büyük ikinci kripto para birimi ETH fiyatındaki hareketlilik üzerinde etki eden haberler de yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Altcoin piyasasında zaman zaman yükseliş rallileriyle gündeme gelen Ethereum, geride kalan 7 günde yatırımcısını sevindiren bir performans gösterdi.

  28 Eylül ile 5 Ekim 2021 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  28 Eylül Salı Ethereum Borsa Özeti

  Bir süredir yükseliş beklentisi olan Ethereum yeni haftaya da belirsizliklerle başladı. Hafta başından bu yana düşüş sinyalleri veren ETH fiyatındaki geri çekilme hareketi hız kazandı. En büyük ikinci kripto para birimi ETH fiyatında Salı gününde yüzde 4 oranında değer kaybı görüldü ve fiyat 2.807 dolara kadar geri çekildi. 

  Çin merkezli Ethereum madencilik havuzu Sparkpool yerel ve uluslararası hizmetlerini sonlandırma kararı aldı. 2016 yılında kurulan firma, ülkedeki regülasyon hamleleri sebebiyle Çinli müşterilerine yaptığı son açıklamanın ardından hizmet vermeyi durdurduğunu belirtti.

  Kurumsal firmaların kripto paralara açılma formulü olarak kullandıkları yatırım ürünlerine geçtiğimiz hafta 95 milyon dolarlık giriş yapıldı. CoinShares'in raporuna göre; kurumsal yatırımcılar Çin’in yasaklarını bir alım fırsatı olarak gördü. Kurumsal yatırımcıların en çok yatırım yaptığı kripto varlıklar arasında Ethereum da öne çıktı. 

  29 Eylül Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatında beklenen yükseliş hareketi nihayet 29 Eylül Çarşamba gününde gerçekleşti. Kripto para piyasasına olumlu yansıyan gelişmelerin etkisi ile ETH fiyatında yüzde 1.57 oranında artış yaşandı. Gün içinde 3 bin dolarlı seviyelere göz kırpan Ether fiyatı günün sonunda 2.851 dolardan işlem gördü. 

  CryptoQuant'ın CEO'su Ki Young Ju, Çin yasaklarının ardından kripto para yatırımcılarının token'larını merkeziyetsiz borsalara çektiğini ifade etti. Ünlü kripto para destekçisi, Çin merkezli borsalardan Huobi’nin ülkenin ana karasındaki müşterileri için hizmet vermeyeceğini açıklamasının ardından yaşananları özetledi. 

  Kripto para veri şirketi CryptoQuant'ın CEO'su Ki Young Ju, kullanıcıların Ethereum, sabit coin’ler ve merkeziyetsiz borsa token’larını, DeFi borsalarına taşıdığını söyledi. Bu gelişme Ethereum yatırımcıları tarafından da yakından takip edildi. 

  30 Eylül Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki olumlu hava etkisini Eylül ayının son gününde de gösterdi. Basına yansıyan olumlu gelişmeler ile birlikte yeni bir boğa rallisi başlatan Ethereum fiyatı 30 Eylül gününde yüzde 5.23 oranında arttı. Yatırımcıları sevindiren bu artıştan sonra ETH fiyatı yeniden 3 bin dolar seviyesinin üzerinden fiyatlandı. 

  Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından Twitter platformundaki kripto para entegrasyonu, yatırımcıları heyecanlandırmaya başladı. Twitter Spaces yazılım mühendisi Mada Aflak tarafından paylaşılan videoya göre Twitter kullanıcıları, profil fotoğraflarına tıklayıp kripto para cüzdanlarından hızlı bir şekilde NFT seçebilecekler.

  Seçilen NFT, aynı zamanda profil fotoğrafı olarak gösterilecekken doğrulama için Ethereum onay işareti de yer alacak. Onay işareti, kullanıcıların NFT’nin gerçek sahipleri olduğunu göstermelerine yarayacak. Ethereum yatırımcıları bu gelişmelerden memnun kaldı. 

  1 Ekim Cuma Ethereum Borsa Özeti

  ETH fiyatında kritik olarak görülen 3 bin dolarlık psikolojik direncin yıkılması, yatırımların ve talebin artmasına yol açtı. Lider altcoin bu gelişmeden sonra 1 Ekim Cuma gününe de boğa rallisiyle başladı. ETH fiyatında yüzde 10’dan fazla değer artışının yaşandığı Cuma gününde yatırımcıların yüzü güldü. Bu performansla ETH fiyatı gün sonunda 3.309 dolarlı seviyelere kadar tırmandı. 

  ABD merkezli köklü yatırım bankası Morgan Stanley’nin dijital varlıklardan sorumlu yöneticisi Andrew Peel, Ethereum hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Londra’da düzenlenen Dijital Varlık Zirvesi’nde konuşan Peel şunları söyledi: “Özellikle makro yatırımcı tarafından gelen ilgi endüstriye Ethereum tabanlı ya da diğer blok zincir tabanlı olsun, varlık kilitleme üzerine bir sistem inşa eden DeFi’ın eklenmesi de önemli bir adaptasyon kazandırdı.”

  2 Ekim Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Dünkü yükseliş hareketinden sonra bazı analistler ETH fiyatında düzeltme gelebileceğini düşünüyordu ancak yükseliş hafta sonunda da devam etti. 2 Ekim Cumartesi gününde ETH fiyatında yüzde 2.41 oranında değer artışıyla birlikte 3.388 dolarlı seviyeler görüldü. Bu yükseliş ETH fiyatındaki satış baskısını arttırdı. 

  Ether için önemli kabul edilen 3.200 dolar geçildi. Deneyimli analistlere göre ETH, yükselişe yönünde hareket ederek, düşen trendi kırdı. Eylül ayını düşüşle geçirdikten sonra Ekim ayına hızlı başlayan ETH, 2.750 dolar direncinden uzaklaştı.

  3 Ekim Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde ETH fiyatındaki boğa ve ayı savaşı sertleşti. Zaman zaman düşüş sinyalleri gösterse de en büyük ikinci kripto para birimi ETH günü yüzde 0.84 oranında artışla kapamayı başardı. ETH fiyatı bu hamleden sonra son 5 günlük yükseliş trendini bozmayarak 2.800 dolardan 3.417 dolara kadar aralıksız tırmanmış oldu. 

  Ethereum’un piyasa değeri ise 400 milyar doların biraz üzerine ulaşmasıyla yatırımcıları sevindirdi. Son 1 haftalık yükseliş ise yüzde 20’den biraz fazla olmasıyla dikkat çekti. Ethereum fiyatı kripto para uzmanlarına göre haftalık kapanışı 3.600 dolar üstünde yapmasa bile yeni haftaya pozitif bir başlangıç yapabilecek potansiyeli taşıyor. 

  4 Ekim Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde ise ETH fiyatının üzerinde giderek artan satış baskısı ilk etkilerini gösterdi. Kripto para piyasası genelinde sert düzeltmeler yaşanmamasına rağmen ETH fiyatında da yüzde 1 oranında bir kademeli gerileme yaşandı. Böylelikle Ethereum fiyatı son 7 günlük kapanışını 3.382 dolardan yaptı.

  Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto olan Ethereum uzun soluklu yükselişten sonra düşüş yaşadı. Ethereum yatırımcıları Solana ve Cardano’ya yönelmeye başladı. Yatırımcıların yönelme nedeni paralarını Ethereum’a yatıran yatırımcıların Eylül ayını zorlu geçirmesi oldu.

  Ethereum’un zorlu bir ay geçirmesi yatırımcıları DApps oluşturmak için kullanılan Cardano gibi platformlara yöneltmeye itti. Ethereum fiyatının geçen ay yüzde 16 oranında düşüşü, haziran ayından bu yana yaşanan en büyük ikinci düşüş oldu. Ancak ETH fiyatı geçen yıldan bu yana yaklaşık yüzde 830 arttı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle