Kripto Para

Coinbase CEO’su: “Çin dijital para konusunda çok ileride”

  14 Nisan itibariyle Nasdaq’ta halka arz olan Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, kripto para regülasyonları ve Çin’in dijital para çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Armstrong, Çin’in bu alanda diğer ülkelerden çok ileride olduğunu vurguladı.

  2014 yılında dijital para çalışmalarına başlayan Çin, diğer ülkelere kıyasla bu alanda büyük bir yol kat etmeyi başardı. Dünyanın dört bir yanından birçok ülke, özellikle 2020 yılında artan kripto para ilgisi ile bu alandaki çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Ancak Çin, bu alanda birçok ülkeye göre çoktan bir adım öne geçti.

  Çin’in Dijital Para Çalışmaları

  Çin Dijital Para Elektronik Ödeme Sistemi (DCEP), 2019 yılından bu yana Çin’de devlet bankalarının da katılımıyla geliştirildi. Çin, 2020 yılı itibariyle birçok şehirde ve bölgede pilot çalışmalar ile merkez bankası dijital parası (CBDC) denemelerine başladı.

  Deneme çalışmalarında, kurayla katılımcı belirleniyor ve çıkan kişilerin dijital cüzdanlarına dijital yuan aktarılıyor. Belli süre aralıklarında seçilen işletmelerde, bu dijital yuan’ların harcanması sağlanıyor. Dünyada ilk dijital parayı çıkaran Çin, bu hızlı çalışmaları ile Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un da gündemine geldi.

  Armstrong, Listeleme Öncesi Konuştu

  Coinbase’in Nasdaq’ta listelenmesine birkaç saat kala CNBC’ye konuşan Armstrong, borsaya girdikleri için çok heyecanlı olduğunu ifade etti. ABD merkezli bankacılık devi Goldman Sachs, doğrudan listelenecek COIN hisseleri için 250 dolar referans fiyatı belirledi. Bu fiyat, Coinbase şirketine 65 milyar dolardan fazla değer biçiyor.

  Armstrong, listeleme öncesinde kripto para regülasyonları ve Çin’in dijital parası hakkında açıklamalar bulundu. Çin’in bu konuda diğer ülkelerden çok ileride olduğunu ifade eden Armstrong “ABD hükümeti kendi dijital parasını üretmeli” dedi.

  Armstrong, Thiel’in Sözlerini Hatırlattı

  Armstrong, geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan PayPal kurucusu Peter Thiel’in sözlerine değindi. Thiel, Çin’in BTC’yi ABD Dolarına karşı finansal silah olarak kullanabileceğini dile getirmişti. Armstrong, bu açıklama adına Thiel’in “iyi bir noktaya” değindiğini ifade etti.

  Armstrong açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

  Çin, merkez bankası dijital parasını çıkardı ve insanlar bunu çoktan kullanmaya başladı. Bu konuda Çin çok ileride. Bence ABD hükümeti bu konuyu yeterli derecede benimsemedi. ABD hükümeti de merkez bankası dijital parası üretmeli. Yakın gelecekte muhtemelen tüm büyük ülkeler kendi dijital parasını çıkarmış olacak.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle