Kripto Para

ABD’de bankaların kripto hizmetleri için izin alması gerekecek

  ABD’de kripto para alanına yönelik düzenleme çalışmaları devam ediyor. Ülkede bu alanda atılacak olan adımların, genel anlamda piyasaları da etkilemesi bekleniyor. Bu alanda bu kez de ABD Para Birimi Denetleme Ofisi’nden (OCC) bir açıklama geldi ve OCC, bankalara yönelik bir “kripto para” notu yayınladı.

  Geçtiğimiz gün ABD Başkanı Joe Biden, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın görevine devam edeceğini ve Powell’ın, kripto paralar da dahil olmak üzere tüm finansal düzenlemelerde aktif rol alacağını açıkladı. Biden’ın bu açıklamaları sonrasında, kripto para piyasalarında sert düzenlemeler yapılacağı endişesi ile satış baskısı oluştu ve Bitcoin (BTC) değer kayıpları yaşadı. ABD’den gelebilecek olan olası düzenleme haberleri, kripto para piyasaları üzerinde etkisini göstermeye devam ederken, bu alanda bir açıklama bu kez de ABD Para Birimi Denetleme Ofisi’nden (OCC) geldi.

  OCC, Bankaların Olası Kripto Para Hizmetleri İçin Net Olmaları Gerektiğini Belirtti

  OCC, müşterilerine kripto para hizmetleri sunmak isteyen bankaların bu hizmetlerini sunmadan önce oldukça emin olmalarını istediğini belirten bir not yayınladı. OCC, yayınladığı notta, bankalara saklama ya da node doğrulama hizmetleri başlatmak istiyorlar ise stablecoin ve kripto para düzenlemelerine uyabilmek adına net olmaları gerektiğini belirtti. Konuya ilişkin olarak notta şu ifadeler yer aldı:

  “Bu not, bin bankanın düzenleyici makamı tatmin edecek şekilde ve faaliyetleri güvenli bir şekilde yürütmek için yeterli olduklarını kanıtlayabilmeleri koşuluyla, ele alınan faaliyetlere izin verileceğini açıklığa kavuşturmaktadır.

  Bankaların Yazılı İzin Almaları Gerekecek

  Geçtiğimiz yıl OCC, stablecoin bulunduran ihraççılara hizmet sunmak isteyen bankalara yönelik olarak da bir kılavuz yayınlamıştı. Bu kılavuzun ardından düzenleyici kurum ek olarak, bankaların kripto para hizmetleri sunmaya başlamadan önce izin almaları gerektiğini de belirtti. OCC, söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bankalar, denetim makamının itiraz etmediğine ilişkin yazılı bir belgeye sahip olmadan kripto faaliyetlerinde bulunmamalıdır. Denetim ofisi, bankanın önerilen faaliyetlere güvenilir ve sağlam bir şekilde giriş yapabilmesi için risk yönetim sistemleri ve kontrolleri ile risk ölçüm sistemlerinin yeterliliğini değerlendirecektir.”

  OCC tarafından bankalara yönelik yayınlanan bu nottan önce; Fed, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve OCC kurumları Salı günü, kripto varlıklar ile ilgili gelecek dönemlerdeki çalışmaların yol haritasına ilişkin ortak bir açıklama da yayımlamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle