Kripto Para

Signal ile MobileCoin ortaklığı eleştiri konusu oldu

  Dünyada en yaygın şekilde kullanılan anında iletişim uygulaması WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi ile gündeme gelen Signal uygulaması büyümeye devam ediyor. Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg tarafından da kullandığı görülen Signal’in ortaklık kurduğu “MobileCoin” isimli kripto para projesi gündeme geldi. MobilCoin’in “MOB” coini kısa sürede çok yüksek değer artışları yaşayınca, kripto para piyasalarında tartışmalar başladı.

  2021 yılının başlarında anında iletişim uygulaması WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu gizlilik sözleşmesi, o dönemde gündemin en sıcak haberiydi. WhatsApp’ın duyurduğu sözleşme sonrasında Türkiye’de milyonlarca kullanıcı, WhatsApp uygulamasını boykot etmiş ve alternatif uygulamalara yönelmişti. Benzer adımlar dünyanın dört bir yanından geldi ve o dönemlerde “Signal” isimli uygulama ön plana çıktı.

  WhatsApp ve Telegram’a göre daha güvenli olduğu düşünülen Signal’in yaygın şekilde kullanılmaya başlaması, uygulamanın da büyümesini sağladı. Kısa sürede sektörde kendi alanında büyüme sağlayan Signal’in kripto para sektörüne adım atması beraberinde yoğun tepkileri de getirdi.

  Signal’in MobileCoin Ortaklığı Tepki Çekti

  Signal, “MobileCoin” isimli kripto para projesi ile entegrasyon adımını açıkladı. Bu açıklama sonrasında MobileCoin’in kripto para birimi olan MOB, rekor fiyatlara ulaştı. Ancak tepkilerin odağında, ortaklıkla ile ilgili bazı detaylar ve kurucunun elde ettiği yüksek kazançlar bulunuyor.

  2017 yılında piyasaya sürülen MobileCoin, arzının %15’ini özel yatırımcılara aktardı. Signal uygulaması ise 4 Nisan 2021 tarihinde MobilCoin üzerinden ödeme yapılabileceğini açıkladı. Açıklama sonrasında Signal kurucusu Moxie Marlinspike, MobileCoin’in çok az yer kapladığını ve hızlı işlem seçeneği sunduğunu, bu sebeple tercih edildiğini dile getirdi. Ancak ortaya çıkan bilgilere göre Signal’in bu kararı 4 Nisan’dan çok daha önce hayata geçmiş olabilir.

  Ortaklık Önceden Sızdırıldı Mı?

  Ünlü analist Jonah Edwards, projenin kaynak kodunun 12 ay gizli tutulduğunu ifade etti. Kaynak kodu 12 ay sonra GitHub üzerinden yayınlandı. MOB ise 28 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında %450 oranında değer artışı yaşadı. Bu değer artışı sonrası Signal, ortaklık duyurusu yaptı. Ortaklık duyurusu ile MOB fiyatı 66 dolara kadar yükseldi.

  Ortaya atılan fikirlerde, ortaklığın önceden sızdırılmış olabileceği belirtiliyor. Bilgiyi önceden alanların, çok yüklü kazançlar elde etmiş olabileceği konuşuluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle