Kripto Para

ADA coin Afrika’daki eğitim sistemini geliştirecek

  Kripto para yatırımcılarının son dönemdeki popüler projelerinden olan Cardano ağında ortaklık anlaşmaları sürüyor. Afrika’da dijital dönüşüm misyonu başlatan Cardano, Etiyopya hükümetiyle işbirliği yapmaya hazırlanıyor…

  Afrika’da dijital dönüşüm hedeflerini başlatan Cardano ağından yeni bir hamle geldi. Etiyopya hükümeti ile ortaklık anlaşması imzalayan blockchain devi, beş milyondan fazla öğretmen ve öğrenciye altyapı sağlayacak. Anlaşmaya göre ulusal kimlik standardı kapsamında Etiyopya, Cardano altyapısını kullanan Atala PRISM kimlik çözüm protokolünü kullanacak.

  Cardano resmi internet sitesi üzerinden yapılan duyuruda, bu protokolün eğitim alanında kullanılacağı belirtildi. Performans takibi, dijital doğrulama, eğitim ve istihdamı arttırma gibi alanlarda dijital altyapı sağlanacak. Bunun yanı sıra Etiyopya, Cardano dijital dönüşüm misyonu kapsamında tarım, turizm ve üretim gibi sektörlerde de blockchain teknolojisini kullanmak istiyor.

  Cardano Ağı Eğitim Sistemine Girdi

  Gelişime açık olan Cardano ağında bu sistem sayesinde tüm okullarda çok sayıda verinin pratik bir şekilde takip edilmesi sağlanacak. Öğrenci notları, davranışları, derslere katılımları ve eğitimdeki başarıları, Cardano ağının sunduğu kolaylıklar sayesinde öğretmenler tarafından izlenebilecek. Ayrıca öğretmen ve öğrenci arasındaki iletişim programlarını yönetmek konusunda da çeşitli amaçları yerine getirecek. 

  Cardano tarafından sağlanan bu hizmetin faydaları da oldukça fazla olmasıyla dikkat çekiyor. Etiyopya hükümeti ile yapılan ortaklık kapsamında ülkedeki öğrenciler blockchain onaylı dijital niteliklere sahip olabilecek. Üniversite ya da iş başvurusu gibi durumlarda diploma ya da sınav sonucu gibi belgelerde hile yapma oranları düşecek.

  Eğitim Sistemini Geliştiren Avantajlar

  Ülkede tüm eğitim sisteminin takip edilebileceği Cardano ağı sayesinde iş ve okul başvurularında şeffaflık sağlanmış olacak. Aynı zamanda iş verenler de üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan iş başvurusu yapanların bilgilerine ulaşarak doğrulama işlemi yapabilecek. 

  Etiyopya eğitim sisteminde aksayan noktalar ve başarısızlıklar da Cardano sistemi sayesinde göz önünde bulundurulabilecek. Bu sayede eğitim kaynaklarının gereken yerlere sunulmasında etkili sonuçlara ulaşılabilecek. Ülkede 5 milyondan fazla öğretmen ve öğrenci için tablet ve internet hizmeti sağlandığı için yeni dijital kimlik hizmetlerinden olumlu etkilenmesi bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle