Kripto Para

Çin’de finans ve ödeme kuruluşlarına kripto para uyarısı

  Çin Merkez Bankası’na bağlı 3 kuruluş, kripto para yatırımı yapanların yasal açıdan güvence altında olmadıklarını vurguladı. 3 kuruluş bu nedenle Çin’deki finans ve ödeme kuruluşlarının kripto para hizmeti sunmasının yasak olduğu mesajı verildi. Salı günü paylaşılan metinde “kripto para” yerine “sanal para” ifadesi kullanıldı.

  Kripto para piyasaları son günlerde üst üste gelen haberler ile sarsılıyor. Bu kez sarsıcı bir haber Çin’den geldi. Çin Merkez Bankası bünyesinde faaliyet gösteren 3 kuruluş ortak bir metin paylaştı. Çin İnternet Finans Derneği, Çin Ödeme ve Clearing Derneği ve Çin Bankacılık Derneği tarafından paylaşılan metinde, ülkedeki şirketler kripto para odaklı faaliyetlere karşı uyarıldı. Metinde kripto para yatırımcılarının yasal güvence altında olmadıkları vurgulandı. Paylaşılan metinde finans ve ödeme kuruluşlarının kripto para hizmeti sunmasının yasak olduğu mesajı verildi.

  Sanal Para İşlemlerine Aracılık Etmenin Yasadışı Olduğu Belirtildi

  Salı günü 3 kuruluş tarafından paylaşılan ortak bildiride “kripto para” ifadesi yerine “sanal para” ifadesi kullanıldı. Bildiride bu paraların “gerçek para birimi” olmadığı belirtildi ve yasal karşılıkları olmadığı ifade edildi. Bildiride Çin merkezli şirketlere verilen mesajda, sanal para alım-satımlarına merkezi birer kuruluş olarak aracılık etmek ve özel sanal para üretmek gibi eylemlerin yasadışı olduğu mesajı iletildi. Reuters haberine göre bu karar, Çin merkezli finans ve ödeme kuruluşlarının kripto para hizmeti sunmalarını engelliyor.

  Bildiride Yer Alan İfadeler

  Söz konusu bildiride; kayıt olma, clearing, trading, mutabakat ve daha farklı işlem ve hizmetleri kapsayacak biçimde şu ifadelere yer verildi:

  “Finans ve ödeme kuruluşları, sosyal sorumluluklarını güçlendirmelidir. Mal ve hizmet fiyatlandırmaları sanal para ile yapılmamalıdır… Müşterilere (belirtildiği şekilde) doğrudan veya dolaylı olarak hizmet verilmemelidir.”

  Bildirinin Kapsadığı Yasaklar, Qiao Wang’ın Yorumu

  Reuters haberine göre bu bildiri ile finans ve ödeme kuruluşlarının sanal para hizmetlerinin yanı sıra birikim ya da tröst hesabı hizmeti gibi hizmetler sunması da engelleniyor. Ancak Çinli yatırımcıların kişisel olarak cüzdanlarında kripto para tutmasına ilişkin herhangi bir engel ya da kısıtlama bulunmuyor.

  Messari Ürün Müdürü Qiao Wang, açıklanan bildiri sonrası Twitter üzerinden bu bildiriyi yorumladı. Wang, söz konusu bildirinin daha önce alınmış olan yasaklama kararı ile ilgili olduğunu dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle