Kripto Para

Çin BTC’yi yasakladı ama kendisi yakalandı!

  Kripto para piyasalarını yakından takip edenlerin bildiği üzere Çin ile Bitcoin arasındaki savaş bitmek bilmiyor. Son olarak ülkedeki kripto varlıklara yasaklar getiren Çin’in elinde de Bitcoin varlığı tuttuğu ortaya çıktı.

  Çin önceki yıllardan beri Lider kripto para birimi Bitcoin ve diğer kripto para varlıklara karşı uyguladığı baskı ve yasakçı politikalarına bir yenisine daha ekleyerek geçen hafta tam 11.kez ülkede kripto paralar ve varlıklarla ödeme, alışveriş ve transfer yapılmasını tamamen yasa dışı olarak nitelendirdiğini duyurmuştu. Bu haberin dünyada yayılmasının hemen ardından haberden etkilenen kripto para borsalarında ani ve sert düşüşler yaşanmış, yatırımcılarda tedirginlikler oluşmuştu. 

  Neler olmuştu?

  Bu baskıcı ve yasakçı politikalar ile tanınan Çin tarafına da, bazı veri anlık sağlayıcı platformlar ve bazı kripto para borsalarından da yasaklar geldi. Bu yasaklar kapsamında Huobi kripto para borsası 31 aralıktan itibaren Çin vatandaşları ile çalışmayacaklarını bildirdi. Ardından, diğer bir büyük kripto para borsası BitMart'a Çin vatandaşlarına işlemlerini taşımaları için 30 Kasım tarihine kadar süre tanıdı. Veri sağlayıcı bazı siteler ise Çin’den gelen IP’leri direkt olarak engelleme kararı aldı. 

  Tüm bu gelişmeler ışığında Çin ve kripto paralar üzerindeki baskı politikası yatırımcıların canını sıkmaya devam ederken, Çin ile ilgili yapılan bazı paylaşımlar akılların karışmasına sebep oldu. Yapılan paylaşımın içeriği görenleri şaşırttı.

  ABD Ve Çin Hükümetleri

  Kevin Rooke adlı internet sitesi, içeriğinde büyük devletlerin ve şirketlerinde olduğu bir Bitcoin tablossu paylaştı. Paylaşılan tabloda devletlerin ellerinde bulundurdukları yani sahip olduklar BTC sayılarının verilerine yer verildi. ABD ve Çin hükumetlerinin de elinde bulunan BTC varlıklarının da paylaşıldığı tablodaki miktarlar dudak uçuklattı. 

  Çin’in Elinde 8 Milyar Dolarlık BTC

  Bu tabloda yer alan verilere göre Çin hükümetinin elinde 194 bin 775 adet BTC varlığı bulunuyor. Bu BTC lerin piyasa değeri ise yaklaşık olarak 8 milyar dolar. Aynı şekilde elinde BTC varlığı bulunan bir başka hükümet ise ABD. 70 bin 124 Bitcoin’e sahip ABD devletinin Bitcoinlerinin toplam değeri ise 3 milyar dolar. Bu Bitcoin’lerin özellikle Çin'in elinde olanların yasa dışı faaliyetlere yapılan operasyonlar sonucu ele geçirilen Bitcoinler olduğu düşünülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle