Kripto Para

CFTC kripto düzenlemeleri için düğmeye bastı!

  FTX borsasının çöküşü, kripto sektörüne yönelik regülasyon baskısını arttırdı. ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) yöneticisi, kripto düzenlemelerindeki son durumu ve sektörü bekleyen detayları açıkladı…

  Kripto para sektörüne yönelik düzenleyici baskısı sürüyor. ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) yöneticisi Summer Mersinger, düzenleme çalışmalarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Son aylarda ABD gündeminden düşmeyen kripto regülasyonları hakkında son gelişmeleri paylaştı. Mersinger, şu ana kadar düzenleyici kurumun sadece veri toplama aşamasında olduğunu belirtti. 

  ABD’li düzenleyici kurum CFTC yöneticisi Mersinger, kripto paralara yapılacak düzenlemeler hakkında son dönemdeki iddialara yanıt verdi. Bilindiği üzere CFTC’nin düzenleme çalışmalarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile bir rekabet halinde olduğu iddia ediliyordu. Mersinger, SEC ile CFTC düzenleyici kurumları arasındaki yetki belirsizliği durumunun önümüzdeki günlerde ortadan kalkacağını söyledi. 

  CFTX Başkanı Olabilir

  Mersinger, son dönemde kripto para borsalarının rezerv kanıtı açıklamalarına atıfta bulundu. CFTC yöneticisi açık rezerv sisteminin kriptolara yapılacak düzenleme ile standart haline getirilebileceğini söyledi: “Gerçek zamanlı borsa rezervleri bir standart olabilir. Borsalardan bunu her gün açıklamasını istemesek de belirli zaman periyotları üzerinde konuşabiliriz.” Bu gelişmeyle birlikte kripto para borsaları, rezervlerindeki kripto para birimlerini anlık olarak paylaşmak durumunda kalacak. 

  ABD Başkanı Joe Biden, 2021 yılının Aralık ayında CFTC Başkanlığı için Summer Mersinger’i aday göstermişti. Mersinger’in Cumhuriyetçilere bağlı olmasına rağmen aday gösterilmesi, Demokratların tepkisini çekti. Kripto paralarla ilgili olumlu açıklamalarda bulunan Mersinger’in önümüzdeki dönemde CFTC başkanı olabileceği konuşuluyor. 

  FTX’in İflası Süreci Hızlandırdı

  En popüler ve önde gelen kripto para borsalarından biri olarak gösterilen FTX’in aniden iflas etmesi, kripto para sektörüne düzenleme ihtiyacını öne çıkardı. Geçmişte bu sektörde meydana gelen iflas ve benzeri olaylar, daha sıkı piyasa kontrolü gerektirmişti. Bu yüzden FTX borsasının iflas etmesi, dünya genelindeki kripto para regülasyonlarına hız kazandırmış oldu. Politika yapıcıları dikkatini kripto sektörüne çevirirken ABD’nin önde gelen düzenleyici kurumları SEC ve CFTC arasında yetki çekişmesi başladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle