Kripto Para

SEC’nin masasına 2 ETF başvurusu daha bırakıldı!

  ABD’de bir kripto varlı ETF’nin kabul edilip edilmeyeceği, kripto para piyasalarında büyük bir merakla bekleniyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan ETF başvurularına şimdi 2 tane birden eklendi. Galaxy Digital’in de aralarında bulunduğu 3 şirket, SEC’ye 2 yeni ETF başvurusunda bulundu.

  Kripto para piyasaları son aylarda, kurumsal şirketlerin kripto para yatırımlarına başlamasıyla birlikte çok ciddi büyümeler elde etti. Ancak kurumsal şirketlerin birçoğunun, hala kripto para yatırımlarına karşı tedirgin oldukları ve bu alana şimdilik uzak kaldıkları biliniyor. Uzmanlar, ABD’de olası bir kripto varlık ETF’nin kabul edilmesi durumunda, tedirgin ve beklemede olan kurumsal şirketlerin de dolaylı da olsa kripto para yatırımlarına başlayabileceğini düşünüyor. Bu nedenle de ABD’de ETF başvuruları günden güne artmaya devam ediyor.

  3 Şirketten Toplamda 2 ETF Başvurusu

  ABD’de bir Bitcoin (BTC) ETF’nin kabul edilip edilmeyeceği, edilirse ne zaman edileceği konusunda belirsizlikler ve tartışmalar sürüyor. Bu tartışmalar devam ederken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gelen ETF başvuruları da artış gösteriyor. 21 Eylül tarihli resmi raporlara göre, içinde Galaxy Digital’in de olduğu 3 şirket, SEC’ye toplamda 2 ETF başvurusunda bulundu. Bu şirketlerden Galaxy Digital’in ve Invesco’nun, daha önceden yapılmış olan birer tane daha BTC ETF başvurusu bulunuyor ve bu başvurular da onay bekliyor.

  Hangi Şirketler Başvuruda Bulundu?

  21 Eylül tarihli resmi raporlara göre SEC’ye ETF başvurusunda bulunan şirketler arasında Amplify de yer alıyor. Kripto para destekçisi Mike Novogratz’ın CEO’su olduğu Galaxy Digital ile Invesco şirketinin, ortak bir fiziksel BTC destekli ETF başvurusunda bulunduğu, Amplify’nin ise daha geniş kapsamlı bir ETF başvurusunda bulunduğu belirtiliyor.

  Amplify’nin BTC ETF Başvuru Raporu

  Amplify’nin ETF’inde; BTC vadeli sözleşmelerine, Kanadalı BTC fonlarına ve varlıklarının %50’sinden fazlasını BTC, Ethereum (ETH) veya diğer likit kripto paralarda tutan şirketlere yatırım yapan fon olması da dikkat çekiyor. Amplify’nin başvuru raporunda şu ifadeler yer alıyor:

  “Fon başlangıçta, toplam varlıklarının yüzde 15’i ile Grayscale Bitcoin Trust’ına ve Bitcoin’e yatırım yapan Kanadalı Bitcoin ETF’lerine yatırım yapmayı hedeflemektedir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle