CBDC’lerin popülerliği BTC'yi olumsuz etkileyecek mi?

  Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) bazı uzmanlara göre kripto para birimleri ile rekabet etmek yerine onları tamamlayacak. Kripto para analistleri ve sektör temsilcileri, 3 yıl içinde çıkarılması beklenen CBDC’lerin kripto para sektörüne olumlu etki edeceğini düşünüyor…

  Bank for International Settlements tarafından gerçekleştirilen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) anketi dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkardı. Bu ankete göre merkez bankalarının yaklaşık yüzde 90’ı kendi dijital para birimleri üzerinde çalışıyor. Buna göre bazı CBDC’ler önümüzdeki 3 yıl içinde kullanıma çıkartılabilecek

  Dijital varlık araştırma şirketi Delphi Digital’in küresel makro strateji başkanı Kevin Kelly de bu sektör hakkında olumlu açıklamalarda bulundu. Kelly, CBDC’lerin maliye politikasının daha kolay aktarılmasını sağlayacağı için geleneksel para sistemlerini geliştireceğini düşünüyor. Bunun yanı sıra dijital merkez bankası paralar, fiat ve merkeziyetsiz finans ürünleri arasındaki boşluğu kapatarak kripto paraları destekleyecekler.

  CBDC’ler Bitcoin’i Tamamlayıcı Özelliğe Sahip 

  Avrupa’nın en büyük dijital varlık yatırım şirketi CoinShares‘in baş strateji sorumlusu Meltem Demirors, CBDC’ler hakkında şu ifadeleri kullandı: “Merkez bankası dijital para birimleri yapısal olarak itibari paradan farklı değil ve kriptoyu çok tamamlayıcılar, rekabetçi değiller.” Bu görüşe katılan pek çok kripto para uzmanı bulunuyor.

  Demirors, FED’in daha fazla ABD doları basmaya devam etmesi halinde buna kıyasla Bitcoin’in değerinin sınırlı arzında yattığını söyledi: “Son 18 ayda, Fed dolaşımdaki tüm doların yüzde 40’ını bastı. Bu, sahip olduğunuz değerin ABD hükümetinin para ve maliye politikalarına tabi olduğu anlamına geliyor.”

  “CBDC’ler Kripto Paralarla Uyum İçinde Çalışacak”

  Gainesville Coins Inc.’de kripto para birimi ve değerli metaller analisti olan Everett Millman de bu sektör hakkında önemli açıklamalar yaptı. CBDC’ler ile mevcut kripto para birimlerinin altyapısında birlikte çalışabilir ortamın olduğunu vurguladı. 

  Millman ayrıca bu özellikler sayesinde her ikisinin de ortak yol alabileceğine dikkat çekti. Öte yandan Avustralya Merkez Bankası da dahil olmak üzere bazı merkez bankaları, Ethereum tabanlı bir platformda CBDC çalışmalarını sürdürüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle