Kripto Para

CBDC’ler kripto para talebini azaltabilir

  Son dönemlerde git gide artan Bitcoin talebi ile ilgili Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Lee Ju-yeol çarpıcı açıklamalarda bulundu. Lee Ju-yeol ülkelerden yapılan CBDC çalışmaların hız kazandığını ve bunun kripto para sektörünün olumsuz etkileyeceğini iddia etti. Ju-yeol CBDC’lerin kripto para talebini düşüreceğini iddia ediyor.

  2020 yılının mart ayında beklenmedik bir rallinin başladığı kripto para piyasasında yükseliş devam ediyor. Bu sene hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar kripto para piyasasına daha çok ilgi göstermeye başladı. Kripto paralara olan talep artışı devam ederken, Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Lee Ju-yeol konu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Lee Ju-yeol kripto paralara olan talep ile CBDC’ler arasındaki ilişkiye dair yorumlarını açıkladı.

  Kripto para sektöründeki yükseliş hükümetlerin de dijital para çalışmalarına yönelmesine neden oldu. Özellikle lider kripto para birimi Bitcoin’in gördüğü yoğun talep üzerine hükümetler de merkez bankası dijital para birimi çalışmalarına başladı. Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Lee Ju-yeol geçen hafta katıldığı etkinlikte hükümetlerin CBDC çıkarmasının kripto para piyasasında olumsuz etki yaratacağını belirtti. Lee Ju-yeol CBDC’lerin kripto para sektörüne olan talebi azaltacağını iddia ediyor.

  Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanılması risk teşkil ediyor

  Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Lee Ju-yeol katıldığı etkinlikte birçok ülkede devam eden CBDC çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Lee Ju-yeol Güney Kore’de de yapılan dijital para çalışmalarında teknolojik ihtiyaçların analiz edilmesinin ve dijital para basmanın finansal sistem üzerindeki etkilerinin araştırılmasının önemli olduğunu vurguladı. Güney Kore’de dijital para çalışmaları test aşamasında.

  Lee Ju-yeol ülkelerin CBDC çıkarması ile beraber kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılma oranının azalacağını düşünüyor. Ju-yeol Bitcoi gibi kripto paraların fiyat oynaklığı üzerinde durdu. Fiyat oynaklığının Bitcoin’i kötü bir ödeme yöntemi yaptığını açıklayan Ju-yeol bu nedenle CBDC’lerin kripto paraların yerini alacağını düşünüyor.

  Dünyada CBDC çalışmaları hızlandı

  Güney Kore’de olduğu gibi dünyanın pek çok ülkesinde de CBDC çalışmaları hız kazanmış durumda. CBDC konusunda öncü ülke olan Çin’de pilot bölge çalışmaları devam ediyor. Türkiye’de de dijital paraların altyapısının oluşturulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle