Kripto Para

Borsalara aktarılan stablecoin miktarı düşüyor!

  Kripto para piyasasında önde gelen kripto para birimlerinin fiyatında yaşanan düşüş yatırımcıları korkuttu. Bununla birlikte analistler, borsalara aktarılan stablecoin sayısında da düşüş yaşandığını ortaya koydu…

  Stablecoinlerin piyasa değerinin ve dolaşımdaki arzının artması, kripto para sektörünün gidişatı hakkında önemli ipuçları içeriyor. Stablecoinin arzındaki artış, piyasa katılımcılarının düşüş ve yükseliş zamanlarında nasıl hissettiğini gözler önüne seriyor. Deneyimli analistler, Bitcoin (BTC) ve altcoin fiyatlarındaki olası bir yükselişe karşı konum alabilmek için Tether (USDT) arzındaki yükselişi yakından takip ediyor

  Kripto para veri analiz şirketi CryptoQuant'ın verilerine göre, stablecoin piyasasında büyük bir dönüşüm meydana gelebilir. Yeni USDT arzında azalma devam ederken, USD Coin (USDC) gibi stablecoinlerin arzında yükseliş görülüyor. Borsalara aktarılan stablecoin miktarına bakıldığında ise USDC sayısında artış ve USDT rezervinin azalması dikkat çekti.

  Tether Arzındaki Değişimin İşaretleri

  Tether arzındaki artış, tarihsel açıdan büyük piyasa hareketlerinin ardındaki itici güç olarak görülüyor. Tokenin karşılaştığı yasal zorlukların ise yatırımcıları USDT yerine USDC tercihine yönlendirmiş olabilir. Dolaşımdaki stablecoin arzı, 2021 yılının ilk 5 ayında sürekli artış eğilimi gösteriyordu.

  Haziran ayının başlarında kripto para piyasasında düşüş hareketlerinin hız kazanması stablecoin arzını da olumsuz etkiledi. Bu hareketlerle birlikte piyasa genelinde düşüşün ardından borsalara aktarılan stablecoin arzı da düştü. Borsalara aktarılan stablecoin sayısı da bu süreçte Ekim 2020 tarihinden bu yana görülen en düşük sayıya geriledi.

  Borsalardaki Stablecoin Hareketleri 

  Kripto Korku ve Hırs Endeksi de son dönemde “Aşırı korku” bölgesinde yer almaya devam ediyor. Bu yüzden stablecoin arzında hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar arasında talep eksikliği olduğu görülebiliyor. Haziran ayında borsalara aktarılan stablecoin sayısı azalsa da, bu trendin sonuna gelinmesi de söz konusu olabilir.

  BTC fiyatının gerilemesiyle birlikte dipten alım yapmayı düşüren kripto para yatırımcıları bu arzı yeniden yükselişe geçirebilir. Kripto para sektöründe büyük transferleri izleyen Whale Alert, son dönemde USDC sayısında artış tespit ederek bu noktaya dikkat çekti. Kripto para alımlarının artması durumunda boraya aktarılan stablecoin sayısı da artış gösterebilir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle